Human papilloma virüs (HPV) 16 ve/veya 18 pozitif olan kadınlarda b12 vitamini, folat, feritin düzeyi ile immun sistemle ilişkili olduğu düşünülen nötrofil lenfosit oranı (NLO), trombosit lenfosit oranı (TLO) ve ortalama trombosit hacmi (MPV) düzeylerinin kolposkopik biyopsi sonuçları üzerindeki etkisi
The effect of b12 vitamin, folate, ferritin levels, neutrophil lymphocyte ratio (NLR), platelet lymphocyte ratio (PLR), and mean platelet volume (MPV) levels associated with the ımmune system on colposcopic biopsy results in women with human papillomavirus (HPV) 16 and/or 18 positivity
- Tez No: 833364
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIK KABAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: HPV 16 ve/veya 18 pozitif kadınlarda immun sistemle ilişkisi olduğu düşünülen periferik kan hemogram parametrelerinden NLR, PLR, MPV'nin ve biyokimyasal parametrelerden B12, folat, ferritin değerlerinin kolposkopik biyopside HSIL çıkması üzerindeki etkisini göstermeyi amaçlıyoruz. Materyal ve Metod: Araştırmamıza Mart 2023 ile Eylül 2023 tarih aralığında kliniğimize kolposkopi yapılmak üzere başvuran 18-60 yaş arasındaki 180 kadın hasta dahil edildi. Hastaların yaş, gravide, parite, sigara içme durumu, kolposkopik biyopsi, NLR, PLR, MPV, B12, folat ve ferritin sonuçları değerlendirildi. Hastalar smear negatif veya pozitif, HPV 16 ve/veya 18 pozitif olduğu için kolposkopi yapılan vaka grubu ile smear ve HPV negatif olup herhangi başka sebeple (postkoital kanama, servikal şüpheli lezyon vs.) kolposkopi yapılan kontrol grubu olarak ayrıldı. Ayrıca kolposkopi sonuçlarına göre gruplandırıldı. İstatiksel analiz için SPSS (statistical package for social sciences) for Windows 22 programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde ilk olarak hangi testlerin (parametrik/nonparametrik testler) uygulanacağına karar vermek için karşılanması gereken varsayımlar test edilmiştir. Dağılımın normalliğine karar vermek için Kolmogorov-Smirnov, bağımsız iki grup karşılaştırılmasında Man Whıtney-U testi, ikiden fazla grup karşılaştırılmasında Kruskal Wallis-H testi ve farkın kaynağının belirlenmesinde çoklu karşılaştırma testlerinden Bonferroni testi kullanılmıştır. Kategorik değişkenler arası ilişkiye Ki kare analizi ile bakılmıştır. Elde edilen değerlerin anlamlı olup olmadığının yorumlanmasında 0.05 anlamlılık düzeyi ölçüt olarak kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to demonstrate the effect of NLR, PLR, MPV (peripheral blood hemogram parameters) and B12, folate, ferritin levels (biochemical parameters) on the presence of HSIL (High-Grade Squamous Intraepithelial Lesions) in colposcopic biopsy in women with HPV 16 and/or 18 positivity, which is believed to be associated with the immune system. Material and Methods: A total of 180 female patients between the ages of 18-60, who applied to our clinic for colposcopy between March 2023 and September 2023, were included in our study. The age, gravidity, parity, smoking status, colposcopic biopsy results, NLR, PLR, MPV, B12, folate, and ferritin results of the patients were evaluated. The patient group who underwent colposcopy due to being HPV 16 and/or 18 positive and the control group who underwent colposcopy due to reasons other than smear and HPV negativity (such as postcoital bleeding, suspected cervical lesions, etc.) were separated. Additionally, they were grouped based on colposcopic results. SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22 program was used for statistical analysis. Initially, the assumptions that need to be met were tested in order to decide which tests (parametric/non-parametric tests) to apply. Kolmogorov-Smirnov test was used to determine the normality of the distribution, Mann-Whitney U test was used for independent two-group comparison, Kruskal-Wallis H test was used for comparison of more than two groups, and Bonferroni test, one of the multiple comparison tests, was used to determine the source of the difference. The relationship between categorical variables was analyzed using the Chi-square test. A significance level of 0.05 was used as the criterion to interpret whether the obtained values were significant or not.