HPV (+) liği nedeniyle kolposkopi polikliniğimize basvuran kadınlarda hpv 16-18 (+) ve HPV diğer (+) olguların kolposkopi ve servikal patoloji sonuçlarının değerlendirilmesi
The cervikal pathology and colposcopy results comparing between HPV 16- 18 (+) and HPV other types (+) women who apply our colposcopy policlinic
  1. Tez No: 486995
  2. Yazar: SERAP KOÇ ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ KOÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: HPV dünyadaki en yaygın cinsel yolla bulaşan enfeksiyondur. HPV enfeksiyonlarının sonuçları latent enfeksiyondan invaziv serviks kanseri arasında geniş bir yelpaze arasında seyretmektedir. Yüksek riskli HPV grubunda (16 başta olmak üzere 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 56, 58, 59, 68, 73 ve 82) yer almaktadır. Biz bu çalışmada 3. basamak bir merkez olarak çalışan hastanemize başvuran HPV+ hastaların kolposkopik ve histopatolojik sonuçlarını değerlendirip, HPV16/18+ ve HPV diğer tipleri ile enfekte olmuş olan kadınlardaki histopatolojik farklılıkları belirlemeye çalıştık. Amacımız, kolposkopi ve kolposkopik histopatolojik farklılıkların sonuçlarına göre HPV 16/18+ olgularda olduğu gibi HPV diğer(+) olgulara da hemen kolposkopi yapılmasının gerekli olup olmadığını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Ocak 2014 ve Ağustos 2017 tarihleri arasında T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi kolposkopi polikliniğine başvuran HPV + (tiplendirilmiş) olarak saptanan 30-65 yaş arasındaki 814 hasta dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Human papillomavirus (HPV) infection is estimated to be the most common sexually transmitted infection. The consequences of HPV infections range from latent infections to invasive cervical cancer. High-risk HPVs are grouped into espacially 16 and 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 56, 58, 59, 68, 73 and 82. In this study, we evaluated the colposcopic and histopathological results of HPV + patients who applied to our hospital as a 3 rd center and tried to determine the histopathological differences in women who were infected with HPV16 / 18 + and other types of HPV. Our aim is to investigate whether colposcopy is necessary for other (+) cases of HPV as well as HPV 16/18 + according to the results of colposcopy and colposcopic histopathologic differences. Materials and methods: The study includes 814 women between the ages of 30-65 who were diagnosed with HPV + (typed) who were referred to Etlik Zübeyde Hanım Obstetrics and Gynecology Training and Research Hospital of the Health Sciences University of Turkey between the dates of January 2014 and August 2017. Of these, 495 are HPV 16 and / or 18, while 319 are other types of HPV. Biopsies were obtained from 339 of HPV 16 and / or 18 patients and 176 of other types of HPV.