Sağ kalp endokarditi tanısı alan hastaların predispozan faktörlere göre hastane içi sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of in-hospital outcomes of patients diagnosed with right sided endocarditis according to predisposing factors
- Tez No: 833371
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Sağ kalp endokarditleri sol kalp endokarditlerine oranla daha az görülmesi nedeni ile göz ardı edilen bir hastalıktır. Literatürde sağ kalp endokarditlerinin hastane içi sonuçlarının araştırıldığı çalışma azdır. Bu çalışmada sağ kalp endokarditlerini lead kaynaklı, santral venöz katater kaynaklı ve kapak kaynaklı endokarditler olmak üzere 3 gruba ayırarak gruplar arası hastane içi sonuçları değerlendirmeyi amaçladık. Yöntem: Retrospektif olarak tasarlanan çalışmaya Ocak 2014 ile Aralık 2022 tarihleri arasında S.B.Ü. Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran 61 sağ kalp endokarditi hastası alınmıştır. Hastaların demografik, laboratuvar, mortalite ve morbidite verileri hastane otomasyon sisteminden alınmıştır. Hastalar lead, katater ve kapak kaynaklı olmak üzere 3 gruba ayrılarak veriler gruplar arası değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların 37'si (%60,7) erkek olarak saptanmıştır. Hastalar 20'si LKE, 14'ü KKE, 27'si de KİE olarak 3 gruba ayrılmıştır. Kronik böbrek yetmezliği ve diabetes mellitusu olan hastalarda KKE oranı daha fazla bulunmuştur. Hastalarda en sık izole edilen mikroorganizma S. aureus'tur. Hastalarda en çok kullanılan antibiyotik vankomisindir. Vejetasyon boyutu açısından gruplar arasında farklılık saptanmamıştır. Vejetasyon boyutundaki artış ile mortalite arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkili bulunmamıştır. Ancak vejetaston çapı ≥20 mm olan 28 hastanın 8'i (%28) hastane içinde ex olmuşlardır. 61 SKE hastasından 23'üne medikal tedavi verilmiştir. Kapak ilişkili endokardit hastalarının %44,4'üne sadece medikal tedavi verilmiştir. Gruplar arasında medikal tedavi oranı en fazla olan grup KİE hastalarıdır. Araştırmaya dahil edilen 61 SKE hastasının 13'ü (%21,3) hastane içinde hayatını kaybetmiştir. Hastane içi mortalite oranı en yüksek olan grup %25,9 (7/27) ile kapak ilişkili endokardit hastalarında saptanmıştır. Gruplar arasında mortalite açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Right sided endocarditis (RSE) is a neglected disease because it is less common than left heart endocarditis. There are limited studies in the literature investigating the in-hospital outcomes of right sided endocarditis. In this study, we aimed to evaluate the in-hospital outcomes of right sided endocarditis by dividing into 3 groups as lead-induced (LIE), central venous catheter-induced (CIE) and valve-induced (VIE) endocarditis. Methods: The retrospective study included 61 patients with right sided endocarditis admitted to Kosuyolu High Specialty Training and Research Hospital between January 2014 and December 2022. Demographic, laboratory, mortality and morbidity data were obtained from the hospital automation system. The patients were divided into 3 groups as lead, catheter and valve origin and the data were evaluated between the groups. Results: Of the patients included in the study, 37 (60.7%) were male. The patients were divided into 3 groups: 20 patients with LIE, 14 patients with CIE and 27 patients with VIE. CIE rate was found to be higher in patients with chronic renal failure and diabetes mellitus. The most frequently isolated microorganism was S. aureus. The most commonly used antibiotic was vancomycin. There was no difference between the groups in terms of vegetation size. The increase in vegetation size was not statistically significant with mortality. However, 8 of 28 patients (28%) with a vegetation diameter ≥20 mm died in the hospital. 23 out of 61 RSE patients received medical treatment. Only medical treatment was given to 44.4% of valve-related endocarditis patients. The group with the highest rate of medical treatment among the groups was the VIE patients. Thirteen (21.3%) of the 61 patients with RSE included in the study died in the hospital. The group with the highest in-hospital mortality rate was valve-related endocarditis patients with 25.9% (7/27). There was no statistically significant difference in mortality between the groups.