Evaluation of strategic health communication in the COVID-19 era: A study on Twitter usage of health institutions in Turkey
COVİD-19 döneminde stratejik sağlık iletişiminin değerlendirilmesi: Türkiye'de sağlık kurumlarının Twitter kullanımı üzerine bir araştırma
- Tez No: 744206
- Danışmanlar: PROF. DR. HURİYE TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İletişim Bilimleri, Health Care Management, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Aralık 2019 tarihinde, Çin'in Hubei eyaletine bağlı Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede salgına dönüşerek, tüm dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs hastalığı Covid-19, 11 Mart 2020 tarihinde Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilmiştir. Covid-19 pandemi sürecinde hastalıkla yapılan mücadele yalnızca sağlık çalışmalarıyla sınırlı kalmayıp, toplumu yanlış bilgiden koruyarak doğru bilgilendirmek, önlem almak ve pandemi sürecini kontrol altında tutmak için sağlık iletişimi önemli bir fonksiyon haline gelmiştir. Bu sebeple sağlık kuruluşlarının Covid-19 sürecinde etkili bir sağlık iletişimi çalışması yürütmeleri, salgınla sağlık alanında yapılan mücadele kadar önemlidir. Bu çalışmada, Türkiye'de Twitter'da en çok takipçiye sahip olan 10 sağlık kuruluşunun, Covid-19 sürecinde yaptıkları paylaşımlar sağlık iletişimi bağlamında incelenmiştir. Araştırma sınırlılığı güncel verilere ulaşmak amacıyla 1 Ocak 2022 ile 01 Nisan 2022 arasındaki 3 aylık zaman dilimi olarak belirlenmiştir. Araştırma yöntemi olarak nitel ve nitel araştırma yöntemlerinden faydalanılmıştır. Elde edilen bulgular içerik analizi yöntemi ile betimsel olarak nitel açıdan değerlendirilirken, frekans analizi yöntemi ile de nicel açıdan değerlendirilmiştir. Araştırma bulgularına göre, Türkiye'deki sağlık kuruluşlarının Twitter paylaşımlarının %4.85'i Covid-19 pandemisi ile ilgili olup, iletişim stratejilerinin temeli stratejik sağlık iletişimi'dir.
Özet (Çeviri)
The new type of coronavirus disease Covid-19, which emerged in Wuhan city of Hubei province of China in December 2019 and spread all over the world turning into an epidemic in a short time, was declared a pandemic by the World Health Organization on March 11, 2020. The struggle against the disease during the Covid-19 pandemic process was not only limited to health studies, but also health communication has become an essential function so as to protect society from false information, inform correctly, take precautions and keep the pandemic process under control. For this reason, it is as important as the fight against the epidemic in the health field that health institutions carry out a practical health communication work during the Covid-19 process. In this study, the shares of the ten health organizations with the most followers on Twitter in Turkey during the Covid-19 process were examined in the context of health communication. The research limitation was determined as the three-month-period between January 1, 2022, and April 1, 2022, to reach up-to-date data. As a research method, qualitative and quantitative research methods are used. While the findings are evaluated descriptively and qualitatively with the content analysis method, they are also evaluated quantitatively by the frequency analysis method. According to the research findings, 4.85% of the Twitter shares of health institutions in Turkey are related to the Covid-19 pandemic, and the basis of communication strategies is strategic health communication.