Investigation of machinability of GG25 grey cast iron
GG25 gri döküm demirin işlenebilirliğinin incelenmesi
- Tez No: 833458
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT DENGİZ, DOÇ. DR. MUHAMMED ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine ve Uçak Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu deneysel çalışmada CNC Frezeleme işleminde GG25 gri dökme demirin karbür uçlarla işlenebilirliği araştırılmıştır. Kesme parametreleri ilerleme hızı, kesme derinliği ve kesme hızı olarak seçilirken, çıkış parametreleri yüzey pürüzlülüğü, kesme kuvveti ve güç tüketimi olarak seçildi. Deneyin tasarımı için Taguchi L27 tam faktöriyel kullanılmıştır. Toplam 27 deney yapılmış ve sonuçları analiz etmek için yanıt yüzey metodolojisi (RSM) ve varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Ayrıca, araştırma çıktılarını daha verimli hale getirmek için CNC freze makinesinden talaşları çıkarmadan optimum koşullarda çalışmak üzere bilyalı çubuk testleri yapılmıştır. Ek olarak, deneysel sonuçlara yaklaşmak için ANSYS dinamik analizi kullanılmıştır. Bu çalışmanın sonuçları, ilerleme hızının ardından kesme derinliğinin çıktı parametreleri üzerinde en önemli etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Deneysel verilere göre, besleme hızı arttıkça yüzey pürüzlülüğü artarken, tüm giriş parametrelerinin seviyesi arttıkça güç tüketimi ve kesme kuvveti de artar. Yüzey pürüzlülüğü belirleme katsayısı %96,58'dir. Bununla birlikte, kesme kuvveti ve güç tüketimi sırasıyla% 97.65 ve% 91.78 doğrulukla modellenmiştir. İlerleme oranı, %82,37 ile yüzey pürüzlülüğü üzerinde en etkili faktördür. Kesme derinliği, sırasıyla %68,82 ve %49,34 ile hem kesme kuvveti hem de güç tüketimi için en önemli faktördür. Yüzey pürüzlülüğü için hata yüzdesi% 3.42, kesme kuvveti için% 2.35 ve sonuçlardan% 8.22'dir. Son olarak, altı rastgele deney için doğrulama testi yapıldı ve sonuçlar, GG25 gri dökme demir için geliştirilen regresyon denklemlerinden tahmin edilen sonuçla karşılaştırıldı. Sonuç olarak, GG 25 gri dökme demirin işlenmesi için optimum kesme parametreleri şu şekilde belirlenmiştir: Vc: 300 m/dak, f: 2000 mm/dak ve ap: 0,1 mm.
Özet (Çeviri)
This experimental study investigated the machinability of GG25 gray cast iron with carbide inserts in CNC Milling operation. The cutting parameters were chosen as feed rate, depth of cut, and cutting speed, while the output parameters were selected as surface roughness, cutting force, and power consumption. The Taguchi L27 full factorial was utilized for the design of the experiment. A total of 27 experiments were performed, and response surface methodology (RSM) and analysis of variance (ANOVA) were used to analyze the results. Besides, ballbar tests were carried out to work in optimum conditions without removing chips from the CNC milling machine to make the research outputs more efficient. In addition ANSYS dynamic analysis used for approaching experimental results. The results of this study showed that feed rate followed by the depth of cut had the most significant effect on output parameters. According to the experimental data, surface roughness increases as the feed rate rises, while, power consumption, and cutting force both increase as the level of all input parameter rise. The coefficient of determination for surface roughness is 96.58%. however, the cutting force and power consumption were modelled with 97.65% and 91.78% accuracy, respectively. Feed rate is the most influential factor on surface roughness, with 82.37%. The depth of cut is the most crucial factor for both cutting force and power consumption, with 68.82% and 49.34%, respectively. The error percentage for surface roughness is 3.42%, for cutting force 2.35%, and for power consumption 8.22% from the results. Finally, the confirmation test was carried out for six random experiment and the results were compared with the predicted result from developed regression equations for GG25 gray cast iron. As a conclusion, the optimum cutting parameters for machining of GG 25 gray cast iron was determined as: Vc: 300 m/min, f: 2000 mm/min, and ap: 0.1 mm.