Bazı elma çeşitlerinin m9 klon anacı üzerindeki aşı performansı
Grafti̇ng performance on the m9 clone rootstock of some apple culti̇vars
  1. Tez No: 833473
  2. Yazar: İBRAHİM ALDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERHAD MURADOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma, 2020-2021 yılları arasında elma klon anaçları üzerine aşılı elma çeşitlerinin aşı başarısı ve fidan gelişim performanslarını belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Bu çalışmada, 'Granny Challenger', 'Golden Reinders', 'Galaval', 'King Road' ve 'Early Red One' elma çeşitlerinin M9 anacı üzerine durgun T Göz Aşı yöntemiyle 07-23.08.2020 tarihleri arasında aşılanmıştır. Aşı tutma oranı bakımından M9 anacı üzerine 'Galaval', 'Golden Reinders', 'Early Red One', 'King Road' ve 'Granny Challenger' elma çeşitlerinde aşı başarı oranları sırasıyla %94, %90, %90, %88 ve %86 belirlenmiştir. Aşı tutma oranı en yüksek %94 ile 'Galaval' çeşidi, en düşük ise %86 ile 'Granny Challenger' olmuştur. Aşı sırasında anaç çapı ile fidan sökümü sırasındaki anaç çapı değişimi %321-%188 arasında değişim göstermiştir. Anaç çapları 28.08.2020-07.12.2021 tarihleri büyük oranda farklılıklar belirlenmiştir. En büyük fark %321 ile 'Galaval' çeşidinde görülürken sırasıyla 'Granny Challenger' (%302), 'Golden Reinders' (%273), 'Early Red One' (%240), ve 'King Road' çeşitlerinde tespit edilmiştir. Fidan kalite sınıfı bakımından en yüksek kaliteli fidan 'Early Red One' %100 oranında başarı sağlamış en düşük kalite ise %92.35 ile 'Golden Reinders' çeşidinde belirlenmiştir. Yapılan çalışmada M9 klon anacı üzerine durgun dönemde atılan T Göz Aşı başarısı ve fidan kalitesi üzerine başarılı sonuçların elde edildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the success of grafting and seedling growth performance of apple cultivars grafted on apple clone rootstocks between 2020-2021. In this study, 'Granny Challenger', 'Golden Reinders', 'Galaval', 'King Road' and 'Early Red One' apple cultivars were grafted onto M9 rootstock between 07-23.08.2020 with the still t budding method. In terms of graft retention rate, graft success rates in 'Galaval', 'Golden Reinders', 'Early Red One', 'King Road' and 'Granny Challenger' apple cultivars on M9 rootstock were 94%, 90%, 90%, 88% and 88%, respectively. 86 have been determined. The highest vaccination rate was 'Galaval' with 94%, and the lowest was 'Granny Challenger' with 86%. The change in rootstock diameter during grafting and rootstock diameter during sapling removal ranged from 321% to 188%. Rootstock diameters 28.08.2020-07.12.2021 have been determined to differ greatly. While the biggest difference was seen in 'Galaval' with 321%, it was detected in 'Granny Challenger' (302%), 'Golden Reinders' (273%), 'Early Red One' (240), and 'King Road' varieties, respectively. In terms of seedling quality class, the highest quality sapling was determined as 'Early Red One' with 100% success, and the lowest quality was determined in 'Golden Reinders' with 92.35%. In the study, it was determined that successful results were obtained on the success of t bud grafting and seedling quality on M9 clone rootstock in the stagnant period.