Argümantasyona dayalı çevre eğitiminin fen bilgisiöğretmen adaylarının çevre okuryazarlığına etkisi
The effect of argumentation-based environmentaleducation on environmental literacy of sci̇ence teacher candidates
- Tez No: 833478
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR SEDA ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Hızla artan çevre sorunlarının çözümünde, öğrencilerin çevre okuryazarı bireyler olarak yetiştirilmesi son derece önemlidir. Bu bağlamda öğrencilere çevre eğitimi ilkokuldan üniversiteye her eğitim kademesinde verilmelidir. Günümüzde geleneksel yöntemle verilen eğitimlerin yetersizliği üzerine birçok çalışma mevcuttur. Bu yüzden çevre eğitimi gibi önemli bir konunun öğrencilere daha öğrenci merkezli bir yaklaşımla, aktif bir öğrenme ortamında anlatılması çevre okuryazarı bireyler yetiştirmede son derece önemlidir. Bu doğrultuda çalışmanın amacı argümantasyon yöntemiyle verilen çevre eğitiminin fen bilgisi öğretmen adaylarının çevre okuryazarlığı üzerine etkisini belirlemektir. Çalışmanın örneklemini Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliği alanında öğrenim gören 55 birinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada öğretmen adaylarının çevre okuryazarlık düzeylerini tespit edebilmek amacıyla nicel araştırma yöntemlerinden yarı deneysel desen kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak Teksöz, Şahin ve Ertepınar (2010) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Çevre Okuryazarlık Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler çevre okuryazarlığının; tutum, bilgi, kullanım ve ilgi alt boyutlarında değerlendirilmiştir. Verilerin analizi IBM SPSS 26 programı kullanılarak yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda argümantasyon yöntemi ile çevre eğitimi verilen deney grubunun çevreye yönelik tutum, bilgi, kullanım ve ilgi düzeyleri; geleneksel yöntemle çevre eğitimi verilen kontrol grubunun tutum, bilgi, kullanım ve ilgi düzeylerinden anlamlı derecede farklılaşmıştır. Bu fark deney grubu lehinedir. Sonuç olarak çevre eğitiminde argümantasyon yönteminin kullanılmasının öğretmen adaylarının çevre okuryazarlıklarını artırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The cultivation of environmentally literate individuals among students is crucial in addressing the rapidly growing environmental issues. In this context, environmental education should be provided to students at every level of education, from elementary school to university. Due to the inadequacy of traditional teaching methods in today's world, there are numerous studies emphasizing the need for alternative approaches. Therefore, it is of utmost importance to educate students about environmental topics, such as environmental education, in a student-centered approach within an active learning environment to foster environmentally literate individuals. In line with this, the aim of this study is to determine the impact of environmental education provided through the argumentation method on the environmental literacy of prospective science teachers. The study sample consists of 55 first-year students enrolled in the Department of Science Education at Bolu Abant Izzet Baysal University Faculty of Education. A quasi-experimental design, one of the quantitative research methods, was employed to assess the environmental literacy levels of the teacher candidates. The Environmental Literacy Scale, adapted into Turkish by Teksöz, ġahin, and Ertepınar (2010), was used as the data collection instrument. The obtained data were evaluated in terms of attitude, knowledge, usage, and interest sub-dimensions of environmental literacy. Data analysis was conducted using IBM SPSS 26 software. As a result of the study, it was found that the attitude, knowledge, usage, and interest levels of the experimental group, which received environmental education through the argumentation method, significantly differed from those of the control group, which received environmental education through traditional methods. This difference favored the experimental group. Consequently, it was determined that the use of the argumentation method in environmental education enhances the environmental literacy of teacher candidates.