Sıcak ortamdakı nanokırış'in titreşim analizi
Vibration analysis of nanobeam in thermal environment
- Tez No: 833488
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECLA KARA TOĞUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Nanoyapılar, son yıllarda nanoteknoloji ve nanocihazlarda yaygın olarak kullanılmaktadır ve bu tezi, Winkler-Pasternak ve nonlinear temel üzerine oturan basit ve sabit destekli Euler-Bernoulli nanokirislerin termal ortamdaki titreşim analizi için pertürbasyon yönteminin uygulanmasını sunmaktadır. Termal yük dikkate alındığında, Euler-Bernoulli nanokirisin hareket denklemleri, modified couple stres ve nonlocal elasticity teorisi kullanılarak elde edildi. Termal yüklerin Euler-Bernoulli nanokirisin serbest titreşimi üzerindeki etkisi sunulmuştur. Hamilton prensibi, uygun sınır koşulları ile işbirliği içinde nano kirişin diferansiyel hareket denklemini elde etmek için kullanıldi. Sunulan sistemin yaklaşık çözümü, pertürbasyon tekniklerinden biri olan multiple scale yöntemi dikkate alınarak geliştirilmiştir. Sıcaklığın, Winkler ve Pasternak parametrelerinin, nonlinear temel parametresinin ve basit-basit ve ankastre-ankastre sınır koşullarının titreşimlere etkileri belirlenerek sayısal ve grafiksel olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nanostructures are used widely in nanotechnology and nanodevice in recent years and this thesis paper presents the implementation of perturbation method for the vibration analysis of simple and fixed supported Euler-Bernoulli nanobeams resting on Winkler-Pasternak and nonlinear foundation in thermal environment. Considering the thermal loading, the equations of motion of the Euler-Bernoulli nanobeam are obtained using modified couple stress theory and nonlocal elasticity theory. The effect of thermal loadings on the free vibration of the Euler-Bernoulli nanobeam is presented. Hamilton's principle is employed for obtaining differential equation of motion of nanobeam in cooperation with suitable boundary conditions. An approximate solution of the presented system is developed considering the method of multiple scale, which is one of the perturbation techniques. The effects of temperature, Winkler and Pasternak parameters, nonlinear foundation parameter as well as effects of the simple-simple and clamped-clamped boundary conditions on the vibrations, are determined and presented numerically and graphically.