Effect of experimental plan on modelling ofelectrical discharge drilling process using GEP
Elektriksel erozyon ile delik delme işleminin GEP ile modellenmesinde deney planının etkisi
- Tez No: 930433
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TOLGA BOZDANA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
EDM prosesinin bir çeşidi olan Elektriksel Erozyonla Delik Delme (EEDD) işlemi, elektrot ve iş parçası arasında meydana gelen elektriksel deşarjlar sayesinde iletken malzemeler üzerinde küçük çaplı delikler oluşturmak için kullanılan alışılagelmemiş bir işleme yöntemidir. Takım Aşınma Oranı (TAO), birim zamanda iş parçasından koparılan malzeme miktarının elektrot malzemesindeki aşınma miktarına oranlanması şeklinde tanımlanan önemli bir proses çıktısıdır. Çok çeşitli işlem parametrelerine bağlı olması sebebiyle bu çıktının hesaplanması veya tahmin edilmesi zordur. Genetik İfade Programlama (GİP), bu tür karmaşık sistemlerde girdi parametrelerinin çıktılar üzerindeki etkisini belirleyebilmek için kullanılabilen güçlü bir sezgisel yaklaşımdır. Bu çalışmanın amacı, GİP sayesinde EEDD prosesinde girdi-çıktı ilişkisini tahmin edebilecek modeller geliştirmektir. Merkezi Kompozit Tasarım ve Taguchi olmak üzere iki farklı Deney Tasarımı (DT) ile hazırlanan deneysel veriler, modellerin eğitilmesi ve doğrulanması için kullanılmıştır. Geliştirilen modellerin performansları, en yüksek uyum (Doğrusal Regresyon) ve en düşük hata (Ortalama Karekök Hatası) açısından değerlendirilmiştir. Sonuçlar, GİP ile modellemede deney planı seçiminin modelin performansı üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Electrical Discharge Drilling (EDD), variation of EDM process, is a non-conventional machining method used to produce small-diameter holes on conductive materials by means of creating electrical discharges occurring at electrode-workpiece interaction. Tool Wear Rate (TWR) is a significant process output defined as the rate of material removed from workpiece per unit time in accordance with the corresponding amount of wear on electrode material. TWR is difficult to calculate or predict as it depends upon various process parameters. Gene Expression Programming (GEP) is a powerful evolutionary approach in order to define the effect of input parameters on the outputs in such complex systems. The aim of this study is to develop models for prediction of input-output relationship in EDD process using GEP. Experimental data based on two different Design of Experiments (DOE) techniques, namely Central Composite Design and Taguchi, were used for training and validation of the models. The performances of developed models were evaluated in terms of the highest fitting (Linear Regression) and the lowest error (Root Mean Square Error). The results revealed that the choice of DOE had significant influence on model performance in GEP modelling.