Design and implementation of single-phase AC-AC matrix converter
Tek fazli AC-AC matris dönüştürücüsünün tasarımı ve gerçekleştirilmesi
  1. Tez No: 833506
  2. Yazar: OSAMAH AYMEN JASSIM AL-DORI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET METE VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu tezde, doğrudan iki kutuplu düşürücü tek faz-tek faz matris dönüştürücü (TTMD)'nün tasarımı ve deneysel uygulaması çalışılmıştır. TTMD'ler için gerilim aktarım oranı (GAO), çıkış gerilimi toplam harmonik bozulması (THB) ve giriş akımı THB gibi TTMD'lerin performans parametrelerini iyileştiren yeni bir kontrol yöntemi önerilmiştir. İkinci olarak, sentezlenen çıkış frekansından bağımsız olarak güç yarıiletkenlerinin tetikleme sinyallerini şebeke ile senkronize eden bir senkronizasyon algoritması geliştirilmiştir. Üçüncü olarak, dört farklı taşıyıcı tabanlı darbe genişlik modülasyonu (DGM) tekniğinin (sinusoidal DGM, çoklu DGM, merdiven DGM ve yamuk DGM) TTMD'nin GAO, çıkış gerilimi THB, çıkış akımı THB ve giriş akımı THB gibi performans parametreleri üzerine etkileri karşılaştırılmıştır. Benzetim ve deneysel çalışmalar çıkış frekansının giriş frekansından düşük, eşit ve yüksek olduğu koşullarda yürütülmüştür. Deneysel sonuçlara göre, önerilen kontrol yöntemi tüm çıkış frekanslarında GAO'yu yaklaşık %10 artırmış, çıkış gerilimi THB ve giriş akımı THB'yi ise yaklaşık olarak %34 ve %54 oranında azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the design and experimental implementation of a direct bipolar buck single-to-single-phase matrix converter (SSMC) were studied. A novel control method for SSMCs that improves the performance parameters such as voltage transfer ratio (VTR), output voltage total harmonic distortion (THD), and input current THD was suggested. Secondly, a synchronization algorithm was developed that synchronizes the triggering signals of the power semiconductors with the grid regardless of the synthesized output frequency. Thirdly, the effects of four different carrier-based pulse width modulation (PWM) techniques (sinusoidal PWM, multiple PWM, staircase PWM, and trapezoidal PWM) on the performance parameters of the SSMC were compared in terms of VTR, output voltage THD, output current THD, and input current THD. The simulation and experimental studies were carried out under the conditions when the output frequency is lower, equal, and higher to the input frequency. According to the experimental results, the proposed control method increases the VTR by around 10% and decreases the output voltage THD and input current THD by around 34% and 54%, respectively, for all output frequencies.