Waste potential and recycling of photovoltaic panels at the end of their economic life, a case study on recycling with the global situation
Ekonomik ömrünün sonundaki fotovoltaik panellerin atık potansiyeli ve geri dönüşümü, mevcut küresel durum ile geri dönüşüm üzerine bir vaka incelemesi
  1. Tez No: 833505
  2. Yazar: SULTAN BÜŞRA ARTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP YUMRUTAŞ, DOÇ. DR. HÜSEYİN YAĞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Fotovoltaik (PV) panellerin kullanımının artmasıyla birlikte, ömürlerinin sonunda oluşturacakları atık konusunda endişeler artmaktadır. Ortalama çalışma ömrü 25-30 yıl olan PV panellerin üretim hızlarına paralel olarak, önümüzdeki yıllarda PV atığın artış potansiyeli de endişeleri artırmaktadır. Tahminler, 2050 yılına kadar dünya çapında 60-78 Mt'luk bir PV paneli atığı olacağı göstermektedir. Bu zorluklarla başa çıkmak için PV panel yapılarının ve atık yönetimi stratejilerinin derinlemesine anlaşılması/bilinmesi gerekmektedir. Bu çalışma, PV panel atığı ve çevresel etkilerini azaltmada geri dönüşümün önemini, avantajları ve dezavantajlarıyla birlikte kapsamlı bir değerlendirme yapmayı amaçlamaktadır. Küresel ölçekte ve özellikle Türkiye'de PV paneller için atık tahminleri titizlikle analiz edilmekte ve PV atık yönetimi konusunda gelecekteki zorluklar ve fırsatlar hakkında önemli bilgiler verilmektedir. Ayrıca, Karapınar Güneş Enerjisi Santrali'ne odaklanan, atık üretimi ve yönetimini 2050 yılına kadar öngören ayrıntılı bir vaka çalışması yapılmıştır. Sonuç olarak geri dönüşüm yapıldığında 2040 yılında 15.662 x 10⁶ kg-CO₂ , 2050'de ise 53.303 x 10⁶ kg-CO₂ emisyon miktarının önleneceği hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the increasing use of photovoltaic (PV) panels, there is a growing concern about the waste they produce at the end of their life. In parallel with the production rates of PV panels, which have an average lifespan of 25-30 years, the potential increase in PV waste in the recent years is also a cause for concern. Projections indicate, global PV waste could reach 60-78 Mt by 2050. Meeting this challenge requires expertise in PV panel structures and waste management strategies. This study aims to make a comprehensive assessment of PV panel waste and the critical role of recycling in reducing environmental impacts, with pros/cons. Waste projections for PV panels on a global scale and specifically in Turkiye are thoroughly analyzed, providing critical insights into the future challenges and opportunities in handling PV waste. Therefore, a detailed case study focusing on the Karapinar Solar Power Plant is conducted in this study, projecting the waste generation and management aspects until 2050. As a result, it has been calculated that 15,662 x 10⁶ kg-CO₂ emissions in 2040 and 53,303 x 10⁶ kg-CO₂ emissions in 2050 will be prevented through recycling.