DNA methylation profiling of ING1 gene in triple negative breast cancer
Üçlü negatif meme kanserinde (ÜNMK) ıng1 geninin DNA metilasyon profilinin belirlenmesi
  1. Tez No: 833507
  2. Yazar: ALAA ANWER EZZAT EZZAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK DİDEM KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Teşhisi ve tedavisi zor olarak karakterize edilen üçlü negatif meme kanseri dünya genelinde kadınlarda insidansının yüksek olması nedeniyle, bu tür meme kanserini epigenetik düzeyde teşhis etmek ve araştırmak için yeni ve yenilikçi yollar aramaya ihtiyaç vardır. Epigenetik kalıtım, hastalıkları ve vücudun organ ve dokularındaki fizyolojik değişimi ve özellikle genel ve normal kanser öncesi meme kanseri oluşumunu anlamanın anahtarıdır. DNA metilasyonu, en kararlı epigenetik olaylara katkıda bulunur. DNA metilasyonu insan vücudundaki hastalıkların patogenezinde önemli bir rol oynar. Gen ifadesinin, epigenetiğin ve DNA metilasyonunun ve bunların ING1 tümör baskılayıcı gen ailesiyle ilişkilerinin anlaşılması, üçlü negatif meme kanseri tedavisinin geliştirilmesine katkıda bulunabilir.. Araştırmamız boyunca, ING 1 promoter bölgesinin metilasyonu ile üçlü negatif meme kanseri arasındaki ilişkiyi araştırdık. Bu çalışma sonucunda üçlü negatif meme kanseri örneklerimizde göreceli metilasyon oranını %93,5 olarak bulduk. Üçlü meme kanseri hücrelerinde DNA metilasyonundaki artışın, bu agresif meme kanseri alt tipinde ekspresyonunun azalmasıyla ilişkili olabileceğini fark ettik. ING 1 geninin üçlü negatif meme kanserinin erken teşhisi için potansiyel bir belirteç olabileceğini düşündük. Üçlü negatif meme kanseri teşhis alan ve kanserin farklı evrelerindeki kadınlardan alınan 92 örneği kullandık. DNA metilasyonu ile bu tür meme kanseri arasında yakın bir ilişki bulduk. Ayrıca hücrelerde ING-1 geninin ekspresyonunda da düşmek tespit ettik. Örneklerin %93,5'i DNA metilasyonunun varlığını gösterdi ve yalnızca %6'sı metilasyondan sadace unmatilasyon gösterdi.
Özet (Çeviri)
Due to the high incidence of triple-negative breast cancer in women globally, which is characterized by poor diagnosis and treatment, there was a need to search for new and innovative ways to diagnose and investigate this type of breast cancer at the epigenetic level. Epigenetic inheritance is the key to understanding diseases and the physiological changes in the organs and tissues of the body, and global and normal precancerous breast cancer in particular. DNA methylation plays an essential role in the pathogenesis of diseases in the human body. Understanding gene expression, epigenetics, and DNA methylation and their relationship to the ING1 tumor suppressor gene family can contribute to the development of treatment for triple- negative breast cancer. Through our research, we investigated the relationship between methylation of the ING 1 promoter site and triple-negative breast cancer. As a result of this study, we found the relative methylation rate was 93.5% in our triple- negative breast cancer samples. We noticed an increase in DNA methylation in triple breast cancer cells, which may be related to its expression decreasing in this aggressive breast cancer subtype. We suggested the ING-1 gene may be a potential marker for the early diagnosis of triple-negative breast cancer. We used 92 samples taken from women diagnosed with triple breast cancer with different stages of cancer. We found a close relationship between DNA methylation and this type of breast cancer. We also found a decrease in the expression of the ING-1 gene in the cells. As 93.5% of the samples showed the presence of DNA methylation, and only 6% showed un-methylation.