Güneş panellerini elektromekanik yöntemle temizleyen sistemin tasarımı ve imalatı
Design and manufacturing of a system that cleans solar panels by electromechanical method
- Tez No: 833508
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUKADDER İĞDİ ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Bilimler ve Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
İnsan faaliyetlerinden kaynaklanan sera gazları küresel sıcaklıkları hızla arttırmaktadır. Gereken önlemler alınmazsa ve fosil enerji kaynaklarının kullanımı bugünkü tüketim hızıyla devam ederse, önümüzdeki yirmi yıla kadar doğadaki canlılar için sera gazlarının olumsuz etkileri çok daha tehlikeli boyutlara ulaşacaktır. Kullanılan fosil yakıt kaynaklı enerjinin bağımlılığından kurtulmak amacıyla, tükenmeyen doğal enerji kaynaklarının kullanımı tüm dünyada hızlanmıştır. Günümüzde en çok tercih edilen yenilenebilir enerji kaynaklarından biri Güneş'tir. Bu enerji için kullanılan güneş panellerinin çıkış değerlerinin çevresel faktörlerden etkilendiği de bir gerçektir. Bu tezde, güneş panellerinde biriken kir ve tozun güç çıkışına etkisi incelenmiş ve panel temizleme mekanizmaları araştırılmıştır. Bu amaçla; enerjisini panelden sağlayan verimli, kompakt bir elektromekanik mekanizma tasarlanıp imal edilmiştir. Bu mekanizma, ikisi de tamamen aynı olan güneş panellerinden birinin üzerine monte edilmiştir. 20 gün boyunca yapılan ölçümlerde, biri bu mekanizmayla her gün temizlenirken diğer panel doğa şartlarına bırakılmıştır. İki panelin çıkış akım ve gerilim değerleri her gün iki defa ölçülerek kaydedilmiş ve bu değerler birbiri ile karşılaştırılmıştır. Temizleme mekanizmamızla temizlenen güneş panelinin çıkış gücünün, temizlenmeyen panelin çıkış gücünden daha fazla olduğu ölçülmüştür. Güneş panellerine eklenecek temizleme mekanizmalarının, panel kapasitesinin verimini arttırdığı sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Greenhouse gases from human activities are rapidly increasing global temperatures. If the necessary precautions are not taken and the use of fossil energy sources continues at the current rate of consumption, the negative effects of greenhouse gases for living things in nature will reach much more dangerous levels until the next twenty years. The use of inexhaustible natural energy resources has accelerated all over the world in order to get rid of the dependency on fossil fuel-based energy used. One of the most preferred renewable energy sources in these days is the Sun. It is a fact that the output values of the solar panels used for this energy are affected by environmental factors. In this thesis, the effect of dirt and dust accumulated in solar panels on power output was investigated and panel cleaning mechanisms were investigated. For this purpose; an efficient, compact electromechanical mechanism that provides its energy from the panel has been designed and manufactured. This mechanism is mounted on one of the solar panels, both of which are exactly the same. During the measurements made for 20 days, one of them was cleaned every day with this mechanism, while the other panel was left to the natural conditions. The output current and voltage values of the two panels were measured and recorded twice a day and these values were compared with each other. It has been measured that the output power of the solar panel cleaned with our cleaning mechanism is higher than the output power of the uncleaned panel. It has been concluded that the cleaning mechanisms to be added to the solar panels increase the efficiency of the panel capacity.