Investigation of thermal performance of a ground coupled carbonated soft drink cooling system with an underground thermal energy storage tank
Yeraltı termal enerji depolama tankı ile birleştirilmiş bir toprak bağlantılı karbonatlı içecek soğutma sisteminin termal performansının incelenmesi
- Tez No: 833509
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP YUMRUTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma, yer altı termal enerji depolama tankına sahip, yere bağlı gazlı meşrubat soğutma sisteminin termal performansını araştırmaktadır. Sistem üç ana bileşenden oluşmaktadır: chiller ünitesi, termal enerji depolama (TES) tankı ve soğutulacak şurup odası. TES tankı etrafındaki geçici ısı transferi problemini çözmek için Duhamel'in süperpozisyon ve boyutsuz değişkenleri kullanılarak sistemin ısıl performans parametrelerini belirlemek için analitik bir model geliştirilmiştir. Analitik model, ana bileşenler için enerji ifadelerinin yanı sıra TES tankını çevreleyen ısı transferi sorununa bir çözüm içermektedir. TES tankındaki suyun saatlik sıcaklık değişimi ve Performans Katsayısı (COP) gibi diğer performans parametreleri hesaplanır. Bunun için MATLAB yazılımı kullanılarak bir benzetim modeli geliştirilmiştir. Çalışma, yeraltı termal enerji depolama tankının boyutu, toprak ve Carnot faktörü gibi çeşitli sistem parametrelerinin sistemin termal performansı üzerindeki etkisini araştırmıştır. Bulgular, granitin soğutma işlemi için en verimli toprak türü olduğunu ve artan Carnot Faktörü ve tank boyutu ile COP'nin arttığını ortaya koymaktadır. Sonuçlar, bir yeraltı termal enerji depolama tankına sahip yere bağlı gazlı meşrubat soğutma sisteminin gazlı alkolsüz içecekler için soğutma sağlamak için uygun ve enerji açısından verimli bir çözüm olduğunu göstermektedir. Sistem, geleneksel soğutma sistemleriyle ilişkili enerji tüketimini ve sera gazı emisyonlarını azaltma potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the thermal performance of a ground coupled carbonated soft drink cooling system with an underground thermal energy storage tank. The system is composed of three main components: a chiller unit, a thermal energy storage (TES) tank, and a syrup room to be cooled. An analytical model was developed to determine the thermal performance parameters of the system using Duhamel's superposition and dimensionless variables to solve the transient heat transfer problem around the TES tank. The analytical model includes energy expressions for the main components as well as a solution to the heat transfer problem surrounding the TES tank. The hourly temperature variation of water in the TES tank and other performance parameters, such as Coefficient of Performance (COP), are calculated. To do this, a simulation model was developed using MATLAB software. The study investigated the effect of various system parameters such as the size of the underground thermal energy storage tank, soil type, and Carnot factor on the thermal performance of the system. The findings reveal that granite is the most efficient type of soil for the cooling process and that COP increases with increasing Carnot Factor and tank size. The results indicate that the ground coupled carbonated soft drink cooling system with an underground thermal energy storage tank is a feasible and energy-efficient solution for providing cooling for carbonated soft drinks. The system has the potential to reduce energy consumption and greenhouse gas emissions associated with traditional cooling systems.