Simulation of scouring around bridge pier by using HEC-RAS
HEC-RAS kullanarak köprü iskelesi çevresini oyma simülasyonu
  1. Tez No: 833525
  2. Yazar: MOHAMMED ALI OBAID OBAID
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE YETER GÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Köprüler, ulaşım sistemimizin ve pahalı karayolu hidrolik yapılarımızın çok önemli bileşenleridir. Akarsu mühendisliğindeki riskli konulardan biri de alüvyal akarsularda bu yapıların ayaklarının etrafındaki akışın neden olduğu erozyondur ve köprü ayaklarının etrafındaki oyulma çok dikkat çeken durumlardan biridir. Temellerinin zayıflaması sonucu çok sayıda köprü yıkılmıştır. Bu çalışmada, daha önceki uygulamalı deneyleri simüle etmek ve köprü ayakları etrafında oyulmayı öğrenmek için programın kullanılabileceğini göstermek amacıyla (HEC-RAS) programını kullandık ve programın sonuçlarını (HEC-RAS) programın sonuçlarıyla karşılaştırdık. Programlanan (HEC-RAS) için en büyük oyulma değeri (50) mm çapta (50) mm ve (40) l/sn'lik bir deşarj olurken, en düşük değer (30) mm çapında (30) mm idi. (25) mm ve (20) l/sn boşaltma ve oyulmadaki artış yüzdesi (%40). Simüle işlemin programda yürütüldüğü gerçek deneylerde, oyulma için maksimum değerler ve simülasyon için boşaltma için aynı çaplarda (63 - 25) en düşük değerler sırasıyla mm olmuştur. Ayrıca (25) mm çapındaki kaplamada, (20) litre/sn'den 40 litreye debi artışı, oyulma stabilitesinin (30) mm olmasına ve oyulma derinliğinin (40'tan 50'ye) çıkmasına neden olmuştur. (50) çapında iskelede mm. mm, yani artış yüzdesi (%20)'ye eşitti, ayak çapındaki artışın ve akıştaki artışın oyulma derinliğinde bir artışa yol açtığı sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
Bridges are crucial components of our transportation system and pricey highway hydraulic structures. One of the risky issues in river engineering is erosion induced by the flow around the piers of these structures in alluvial streams, and the scour around bridge piers is one of the circumstances that has drawn a lot of attention. Numerous bridge collapses have happened as a result of the weakening of their foundations. In this study, we used the (HEC-RAS) program in order to simulate previous practical experiments and demonstrate the possibility of using the program to learn about scouring around bridge piers, and compared the results of the program (HEC-RAS) with the results of scouring for practical experiments. The greatest value of scouring for the (HEC-RAS) programmed was (50) mm at a diameter of (50) mm and a discharge of (40) l/sec, while the lowest value was (30) mm at a diameter of (25) mm and a discharge of (20) l/sec, and the percentage of increase being in scoring (40%). The maximum values for scouring and the lowest values were at the same diameters and discharge for simulation (63 - 25) mm, respectively, in the real experiments for which the simulated process was run on the programmed. In addition, at the pavement with a diameter of (25) mm, the increase in discharge from (20 to 40) liters / second led to the stability of scouring (30) mm, and the scouring depth increased from (40 to 50) mm at the pier with a diameter of (50). mm, that is, the percentage of increase was equal to (20%), we conclude that the increase in the diameter of the pier and the increase in flow leads to an increase in the depth of scouring.