Kolorektal kanserli dokularda mirna ekspresyon seviyelerinin belirlenmesi
Determination of mirna expression levels in tissues with colorectal cancer
  1. Tez No: 833529
  2. Yazar: RUŞEN AVŞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜRKAN GÜRER, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER AYTEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Moleküler Tıp, Biology, Genetics, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Kolorektal kanser dünyada en sık rastlanan kanser türleri arasında yer almakta olup farklı fenotiplere yol açan farklı moleküler yolaklara sahip heterojen bir hastalıktır. Bu nedenle hastalığın erken tanısına yönelik çok sayıda araştırma yapılmaktadır. MikroRNA'lar (miRNA), hedef mRNA'nın moleküler yolağındaki özelliğine göre, tümör baskılayıcı ve onkogenik özellik göstermektedir. Son yıllarda miRNA'ların işlevlerinin ve kanser gelişimindeki rollerinin belirlenmesiyle, hem kanserlerin moleküler patolojisinin anlaşılmasında hem de moleküler hedeflere yönelik yeni tedavi yaklaşımlarının geliştirilmesinde destek olmuştur. Bu tezin amacı kolorektal kanserli hastalarda miR-639, miR-641, miR-1915-3p ve miR-3613-3p ekspresyon düzeylerinin ve bu miRNA'ların hastalığın tanısındaki potansiyellerinin belirlenmesidir. Bu amaç doğrultusunda kolorektal kanserli 59 hastadan tümörlü ve sağlıklı komşu doku örnekleri toplanmıştır. Kantitatif Real Time-PCR yöntemiyle miR-639, miR-641, miR-1915-3p ve miR-3613-3p ekspresyon seviyeleri belirlenmiştir. Çalışma sonucunda miR-639 (p = 0.000), miR-641 (p = 0.000) ve miR-3613-3p (p = 0.000)'nin ekspresyonunun tümörlü dokularda normal dokulara kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azaldığı, miR-1915-3p (p = 0.032)'nin ekspresyonun ise anlamlı düzeyde arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer is among the most common cancer types in the world and is a heterogeneous disease with different molecular pathways that lead to different phenotypes. For this reason, many studies are carried out for the early diagnosis of the disease. MicroRNAs (miRNA) show tumor suppressor and oncogenic properties according to the molecular pathway of the target mRNA. In recent years, by determining the functions of miRNAs and their role in cancer development, it has supported both the understanding of the molecular pathology of cancers and the development of new treatment approaches for molecular targets. The aim of this thesis is to determine the expression levels of miR-639, miR-641, miR-1915-3p and miR-3613-3p in patients with colorectal cancer and the potential of these miRNAs in the diagnosis of the disease. For this purpose, tumor and healthy adjacent tissue samples were collected from 59 patients with colorectal cancer. Expression levels of miR-639, miR-641, miR-1915-3p and miR-3613-3p were determined by quantitative Real Time-PCR method. As a result of the study, the expression of miR-639 (p = 0.000), miR-641 (p = 0.000) and miR-3613-3p (p = 0.000) was statistically significantly decreased in tumor tissues compared to normal tissues, it was determined that miR-1915-3p (p = 0.032) increased significantly.