Kesikköprü baraj gölünde farklı stok yoğunluklarının gökkuşağı alabalıklarının (oncorhynchusmykiss) gelişimi üzerine etkileri
The Effect of different stok densitres on rearing of rainbow trouts (oncorhynchusmykiss) in net cages in Kesikköprü dam lakes
  1. Tez No: 95813
  2. Yazar: UMUT AŞIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ATAY, YRD. DOÇ. DR. FERİD RAD, YRD. DOÇ. DR. A. ŞEREF KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KESÎKKÖPRÜ BARAJ GÖLÜNDEYÜZEN AG KAFESLERDE FARKLI STOK YOĞUNLUKLARININ GÖKKUŞAĞI ALABALIKLARININ (Oncorhynchus myjfcissJGELİŞÎMİ ÜZERİNE ETKİLERİ Umut AŞIR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Su Ürünleri AnabÜİm Dalı Danışman: Pro£ Dr. Doğan ATAY Bu araştırma, Keâkköpıü baraj gölünde 110 m3,lük ağ kafeslerde, su sıcaklığının 18-20 °C arasında değiştiği yaz aylannda ve toplam 56 günlük periyotta gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada, ortalama 149,7±12,9 glık Gökkuşağı alabalıklarının (Oncorhynchus mykiss) 92 kg/m3, 8,4 kg/m3 5,9 kg/m3 ve 3,6 kg/m3 oranlarında stoklamanm; büyüme ve gelişimi üzerine etkileri arastuıirnısnr. En iyi ağırlık artışı, stok oram 5,9 kg/m3 olan A9 grubunda elde edilmiş, bunu şuayla stok oram 8,4 kg/m3 olan A2 grubu, stok oram 9,2 kg/m3 olan At grubu ve stok aram 3,6 kg/m3 olan A15 grubu izlemiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis THE EFFECTS OF DIFFERENT STOCK DENSITIES ON REARING OF RAINBOW TROUTS (Oncorhynchus myldss) m NET CAGES IN KESÎKKÖPRÜ DAM LAKES Umut ASIR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Fisheries Supervisor: Prût Dr. Doğan ATAY This investigation was occuied at Kesikköprü dam lake in 110 m3 net cages, at the water temperature of 18-20 °C in summer, in 56 days. In this study, the effects of different stocking densities on growth and food conversion ratio of rainbow trout (Oncorhynchus mytass) were investigated. Approximately 149,7±12,9 g rainbow- trouts were stocked at 9,2 kg/m3, 8,4 kg/m\ 5,9 kg/m3 and 3,6 kg/m3 densities. The best weight raising was found at group A* with stock ratio of 5,9 kg/m3. Arranging in order to growth ratio after group As, group Ai with stock ratio of 8,4 kg/m3, group Ai with stock ratio of 8,1 kg/m3 and group Ais with stock ratio of 3.6 kg/m3 respectively.