Kesikköprü (Ankara) Baraj Gölü zooplanktonik organizma türleri ve mevsimsel değişimi
Zooplancton species and their seasonal variations in the Dam Lake Kesikköprü (Ankara)
- Tez No: 76627
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCAY OBALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Nisan 1995 - Mayıs 1996 tarihleri arasında Kesikköprü Baraj Gölü (ANKARA)'nde yapılan bu çalışmada, zooplankton faunası, bîyomas değerleri ve mevsimsel değişimler, gölün bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri ile birlikte araştınlmıştır. Göldeki zooplanktonik organizmaların sayısal (B/m3) olarak % 35'ini Copepoda, % 33'ünü Rotifera ve % 32'sini de Cladocera Kirlerinin oluşturduğu saptanmıştır. Gölde, Copepoda'ya ait 8, Rotifera'ya ait 11 ve Cladocera'ya ait 9 tür olmak üzere toplam 28 tür kaydedilmiştir. Copepoda ordosuna ait türler sayısal olarak (B/m3) gölde en baskın türler olarak bulunmuştur. Copepoda sınıfından Arctodiaptomus acutilobatus, Cladocera ordosundan Daphnia longispina ve Rotifera filumundan Polyarthra vulgaris en bol türler olarak saptanmıştır. Populasyon yoğunluklannda ilkbahar ve sonbahar aylannda belirgin bir artış, yaz ve kış aylannda ise belirgin bir azalma olduğu gözlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Zooplankton, Copepoda, Rotifera, Cladocera, Biomas, Mevsimsel Değişim.
Özet (Çeviri)
In this study, the zooplanktonic fauna, biomass value of species and their seasonal variation along with some physical and chemical properties of Kesikköprü (Ankara) dam lake during the period of April 1995 - May 1996 were investigated. It was determined that zooplanktonic organisims are composed of 35 % Copepoda, 33 % Rotifera and 32 % Cladocera. Totally, 28 zooplanktonic species were determined, and nine species belong to the order Cladocera, eight to the classis Copepoda and 11 to the phylum Rotifera. The species of the order Copepoda were found to be the most dominant as individual number (IN/m3). Additionally, Arctodiaptomus acutilobatus in the classis Copepoda, Daphnia longispina in the order Cladocera, and Polyarthra vulgaris in the phylum Rotifera were determined to be the most abundant species. A marked increase and decrease in population density was observed in spring and autumn, respectively. KEY WORDS: Zooplankton, Copepoda, Rotifera, Cladocera, Biomass, Seasonal variation.