Kesikköprü baraj gölü (Ankara) fitoplanktonu ve kıyı bölgesi (littoral bölge) alglerinin ekolojik ve floristik olarak incelenmesi
Ecological and floristic investigation of phytoplancton and littoral algae in Kesikköprü dam lake
  1. Tez No: 95640
  2. Yazar: BANU EBRU DEMİRYÜREK
  3. Danışmanlar: PROF. OLCAY OBALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Doktora Tezi KEStKKÖPRÜ BARAJ GÖLÜ (ANKARA) FİTOPLANKTONU VE KIYI BÖLGESİ (LİTTORAL BÖLGE) ALGLERİNİN EKOLOJİK VE FLORİSTİK OLARAK İNCELENMESİ B. Ebru DEMİRYÜREK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Olcay OBALİ Bu araştırmada Temmuz 1995 - Haziran 1997 tarihleri arasında Kesikköprü baraj gölü fitoplanktonu ve kıyı bölgesi alglerinin kompozisyonu ve mevsimsel değişimi incelenmiştir. Fitoplanktomm klorofil-a miktarı da tayin edilmiştir. Kesikköprü baraj gölü alg florası Bacillariophyta, Charophyta, Chlorophyta, Cyanophyta, Dinophyta, Chrysophyta divizyolanna ait 67 türden oluşmuştur. Gerek fitoplanktonda gerekse kıyı (Littoral) bölgesinde Bacillariophyta divizyosu dominant olmuştur. Bacillariophyta divizyosımu Cyanophyta ve CUoropyta divizyolan izlemiştir. Dinophyta divizyosu daha az önemli olmuştur. Klorofil-a yoğunluğu ise oldukça düşük olarak tesbit edilmiştir. Kıyı bölgesi alg florası, Stoplanktona oranla daha zengin olarak saptanmıştır. Göl alg biyoması bakımından fakir olarak tanımlanabilir ve türlerin çoğunluğu temiz olan oligotrofik göllere özel türlerdir. 2000, 119 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Fitoplankton, tatlı sular, biyomas, birincil verimlilik, littoral bölge, epipelik algler, epilitik algler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis ECOLOGICAL AND FLORISTIC INVESTIGATION OF PHYTOPLANKTON AND LITTORAL ALGAE IN KESİKKÖPRÜ DAM LAKE B. Ebru DEMİRYÜREK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor: Prof. Dr. Olcay OBALİ In this study seasonal variations and composition of the phytoplankton and littoral algae of KesikkSprtt Dam lake were investigated between the period My 1995 and June 1997. The amount of Chlorophyll-a content of the phytoplankton was also determined. Algal flora of Kesikköprü Dam lake was composed of 67 species belonging to Bacillariophyta, Charophyta, Chlorophyta, Cyanophyta, Dinophyta, Chrysophyta divisions. In the phytoplankton and littoral zone Bacillariophyta was dominant Cyanophyta and Chlorophyta were followed. Dinophyta division were less important Chlorophyll-a density was measured low. The algal flora of littoral zone compared with the phytoplankton was rich. Algae biomass of the lake could not be described as a rich one. Most of the identified species of the algal flora are considered as the members of oligothrophic lakes. 2000, 119 page KEY WORDS: Phytoplankton, fresh water, biomass, primer production, littoral zone, epipelic algae, epilitic algae