Kazan Tepeleri (Ankara) Silphidleri (Coleoptera: Silphidae)
Silphids (Coleoptera: Silphidae) of Kazan Hills (Ankara)
- Tez No: 833562
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez çalışmasında Kazan Tepeleri (Ankara) Silphidae (Coleoptera) faunasının belirlenmesi, familyaya ait taksonların tercih etikleri habitatların özellikleri, tür çeşitliliği, tür bolluğu ve aralarındaki benzerliklerin ortaya konulması amaçlandı. Arazi çalışmaları 2021 yılı mayıs ve ekim ayları arasında farklı habitat özelliği gösteren 9 istasyonda gerçekleştirildi. Bu habitatlardan ardıç-meşe karışık ormanı habitatı, meşe ormanı habitatı, karaçam ormanı habitatı, İran-Anadolu stebi habitatı ve marnlı step habitatları doğal habitatlar olarak, plantasyon ve kuru tarım alanı habitatları ise doğal olmayan habitatlar olarak seçildi. Silphid örneklerinin yakalanmasında her bir istasyona 3'er adet yerleştirilen çukur tuzak setleri kullanıldı ve toplamda Silphidae familyasına ait 552 birey yakalandı. Sistematik değerlendirmelerde; familyanın Nicrophorinae alt familyasına ait 5 tür, Silphinae alt familyasına ait ise 4 tür ve 2 alttür olmak üzere toplam 11 takson tespit edildi. Taksonların morfolojik özellikleri, lokalite bilgileri, habitatlar özellikleri ve üstten çekilmiş fotoğrafları verildi. Tespit edilen türler arasında, yakalanan 444 bireyi ile Thanatophilus rugosus (Linnaeus, 1758) en fazla bireye sahip tür olarak kaydedildi. Simpson çeşitlilik indeksi, Berger-Parker indeksi, rarefaction eğrisi, k-dominans ve Bray-Curtis Cluster analizi yapılarak çalışılan istasyonlardaki silphidlerin tür zenginliği ve tür benzerliği ortaya çıkarıldı. Tür zenginliği en fazla meşe ormanı habitatına sahip alanlarda bulundu. Tür benzerliği bakımından ise meşe ormanı ve İran-Anadolu stebi habitatlarının en benzer olduğu analiz edildi. Doğal habitat özelliği gösteren karaçam ormanı hariç diğer habitatlara sahip istasyonlarda Silphidae bireyleri tespit edilirken, doğal olmayan habitatlara sahip istasyonlarda Silphidae bireyleri tespit edilmedi.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it was aimed to determine the Kazan Hills (Ankara) Silphidae (Coleoptera) fauna, to reveal the characteristics of the habitats preferred by the taxa of the family, species diversity, species abundance and similarities between them. Field studies were carried out between May and October 2021 at 9 stations with different habitat characteristics. Among these habitats, juniper-oak mixed forest habitat, oak forest habitat, larch forest habitat, Iranian-Anatolian steppe habitat and marl steppe habitats were selected as natural habitats, and plantation and dry farming area habitats were selected as unnatural habitats. Pit trap sets, 3 placed at each station, were used to capture Silphid samples, and a total of 552 individuals belonging to the Silphidae family were caught. In systematic evaluations; A total of 11 taxa were identified, including 5 species belonging to the Nicrophorinae subfamily of the family and 4 species and 2 subspecies belonging to the Silphinae subfamily. Morphological characteristics of the taxa, locality information, habitat characteristics and photographs taken from above were given. Among the species detected, Thanatophilus rugosus (Linnaeus, 1758) was recorded as the species with the highest number of individuals, with 444 individuals captured. Simpson diversity index, Berger-Parker index, rarefaction curve, k-dominance and Bray-Curtis Cluster analysis were performed to reveal the species richness and species similarity of silphids in the studied stations. Species richness was highest in areas with oak forest habitat. In terms of species similarity, oak forest and Iranian-Anatolian steppe habitats were analyzed to be the most similar. While Silphidae individuals were detected at stations with habitats other than the larch forest, which is a natural habitat, no Silphidae individuals were detected at stations with non-natural habitats.