Ege Bölgesi'nde yetiştirilen lavanta türlerinin morfolojik özelliklerinin biyokimyasal içerikleri ile karşılaştırılması
Comparison of morphological properties of lavender species grown in the Aegean Region with their biochemical content
  1. Tez No: 833569
  2. Yazar: MİHRİBAN AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEREM CANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Morfoloji, Biology, Botany, Morphology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 867
Özet
Lavanta bitkisi tıbbi ve aromatik bitkiler arasında önemli bir yere sahiptir. Sağlık, kozmetik, endüstri gibi birçok alanda kullanılmış ve halen kullanılmaktadır. Lavanta bitkisinde bulunan fenolik bileşenler, lavantanın türüne, morfolojik yapısına ve yetişme koşullarına göre değişiklik göstermektedir. Bu değişiklikler lavanta bitkisinin kullanım amaçlarını belirlemiştir. Bu çalışmada Ege Bölgesi'ne ait Aydın, İzmir, Manisa, Uşak, Denizli illerinden toplamda 40 adet kültüre edilmiş lavanta örnekleri toplanmıştır. Bu örnekler Lavandula intermedia, Lavandula angustifolia ve Lavandula latifolia'dır. Her bir örneğin morfolojik karakterleri ölçülmüş ve gc/ms yoluyla kimyasal içerik analizleri yapılmıştır. Bu iki bulgu karşılaştırılıp aralarında korelasyon olup olmadığına bakılmıştır. Bazı örneklerde yüksek, çok yüksek, orta, düşük, pozitif ve negatif korelasyonlara rastlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Lavender plant has an important place among medicinal and aromatic plants. It has been used in many fields such as health, cosmetics and industry and it is still used. Phenolic compounds that exist in lavender plants show alteration according to the sort, morphological structure and growing conditions of lavender. These changes have determined the aims of usage of lavender plant. In this search, a total of 40 cultivated lavender samples were collected from Aydın, Izmir, Manisa, Uşak and Denizli provinces of the Aegean Region. These samples are Lavandula intermedia, Lavandula angustifolia and Lavandula latifolia. The morphological characters of each sample have been measured and chemical analyses analyses have been examined by gc/ms. These two findings have been searched whether or not they have a correlation between them. High, very high, moderate, low, positive and negative correlations have been found in some examples.