Kaynaklar (Buca/İzmir) ve çevresinin florası
Kaynaklar (Buca/İzmir) and flora of its surroundings
  1. Tez No: 833570
  2. Yazar: İPEK OYA BOYACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEREM CANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada İzmir'in Buca ilçesine bağlı Kaynaklar semtinin florası araştırılmıştır. Davis'in (1965) kareleme sistemine göre B1 karesinde yer alan çalışma alanında gerçekleştirilen tez çalışmasında, Nif Dağı'nın eteklerine yerleşmiş Kaynaklar semtinde 13 arazi çalışmasının sonunda 274 bitki türü saptanmıştır.Toplanan bitkilerin 215 tanesinin teşhisi gerçekleştirilmiştir. 3 tür Pteridophyta (Tohumsuz bitkiler), Magnoliophyta (Tohumlu bitkiler) bölümünün Gymnospermae (Açık tohumlular) altbölümünden 7 tür ve Angiospermae (Kapalı tohumlular) altbölümünden ise 215 tür tespit edilmiştir. Teşhisi gerçekleştirilen ve toplamda 65 familya'da yer alan türlerin en fazla Fabaceae (22), Asteraceae (21), Rosaceae (16), Poaceae (13), Apiaceae (10) ve Lamiaceae (9) familyalarında bulunduğu gözlenmiştir. Çalışma sonucunda 80 endemik türün LC kategorisinde yer aldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the flora of the Kaynaklar district of Buca district of Izmir was investigated. In the thesis study carried out in the study area located in square B1 according to Davis's (1965) grid system, 274 plant species were identified as a result of 13 field studies in the Kaynaklar district, located at the foothills of Mount Nif. Identification of 215 of the collected plants was carried out. 3 species of Pteridophyta (Seedless plants), 7 species from the Gymnospermae (Angiosperms) subsection of the Magnoliophyta (Seeded plants) section and 215 species from the Angiospermae (Angiosperms) subsection were identified. It was observed that the species that were identified and located in a total of 65 families were mostly found in the Fabaceae (22), Asteraceae (21), Rosaceae (16), Poaceae (13), Apiaceae (10) and Lamiaceae (9) families. As a result of the study, it was seen that 80 endemic species were in the LC category.