Graduate perspectives on university-industry collaboration studio projects: The case of METU department of Industrial Design
Mezunların üniversite-sanayi işbirliği ile yürütülen stüdyo projelerine bakışı: ODTÜ Endüstriyel Tasarım Bölümü örneği
- Tez No: 833574
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZ AYŞE GÜZİDE ZEHRA BÖREKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Endüstriyel tasarım eğitiminin önemli bir bölümünü stüdyo dersleri oluşturmaktadır. Bu stüdyo derslerinde öğrenciler, tasarım eğitiminin amaçlarına göre bir dönem boyunca farklı projeler yürütürler. Son yıllarda üniversite-sanayi işbirliği (ÜSİ) projelerine ilgi giderek artmaktadır. AR-GE, ürün geliştirme gibi farklı konularda ve farklı amaçlarla yürütülen iş birliği projeleri, üniversitelerden birçok farklı sektörü ve bölümü kapsayabilir. Bu tez, ODTÜ Endüstriyel Tasarım Bölümü lisans stüdyo dersleri örneğine bakarak ÜSİ projelerinin faydalarını araştırmaktadır. Bölümde gerçekleştirilen ÜSİ projelerinin türü ve bu projelerin yıllara göre sektörel dağılımı incelenmiştir. Mezunların kariyer tercihleri açısından ÜSİ projelerini nasıl değerlendirdikleri araştırılmıştır. Araştırma iki aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada ODTÜ Endüstriyel Tasarımı Bölümü web sitesi ve bölüm arşivi kullanılarak dönem ve mezuniyet ÜSİ projeleri incelenmiştir. İkinci aşamada ise ODTÜ mezunlarına çevrimiçi anket yöneltilmiştir. Bulgular, ODTÜ Endüstriyel Tasarım Bölümünde hem dönem hem de mezuniyet projelerinde birçok farklı sektörde farklı firmalarla ÜSİ projeleri yürütüldüğünü vurgulamaktadır. Mezunlar, ÜSİ projelerini kişisel kazanç, profesyonel etki, ve danışman firmalara erişim olmak üzere üç farklı şekilde algılamaktadır. Mezunlar, ÜSİ projelerinin desteğiyle birçok kişisel beceri kazandıklarını belirtmişlerdir. Ayrıca, mesleki yaşamlarını ve kariyer gelişimlerini etkilediğini vurgulamışlardır. Son olarak, danışman firmalara erişim, mezunların ÜSİ proje süreçlerini uygulamaları ve değerlendirmeleri için önemli bir faktördür.
Özet (Çeviri)
Studio courses constitute a significant part of industrial design education. In these studio courses, students conduct different projects throughout one semester according to the objectives of design education. In recent years there is an increasing interest in university-industry collaboration (UIC) projects. Collaboration projects might involve many different sectors and departments from universities, carried out on different topics and for different purposes such as R&D and product development. This thesis explores the benefits of UIC projects by looking at the case of METU Department of Industrial Design undergraduate studio courses. The type of UIC projects carried out in the department and the sectoral distribution of these projects over the years is examined. How the graduates evaluate UIC projects is investigated in terms of their career choices. The research consists of two stages. In the first stage, semester and graduation UIC projects were examined using the department website and archive. In the second stage, an online survey was directed to METU graduates. The findings highlight that at METU Department of Industrial Design, UIC projects are carried out with different firms from many different sectors, both in semester and graduation projects. Graduates perceive UIC projects in three different ways: personal gaining, professional impact, and access to advisor firms. Graduates state that with the support of UIC projects, they have gained many personal skills. They emphasize that such projects affect their professional life and career development. Finally, access to advisor firms is an important factor for graduates to implement and evaluate the UIC project processes.