Ankara yöresinde buğday, aspir ekim nöbetinde toprak işleme ve azotlu gübrelemenin aspirde tohum verimi ve verim ögelerine etkileri
The Effects of soil tillage and nitrogen application on seed yield and yield components in safflower in Ankara region during the wheat-safflower rotation system
  1. Tez No: 83358
  2. Yazar: SELVİHAN ALLUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER KOLSARICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ Ankara yöresinde buğday-aspir ekim nöbetinde toprak İşleme ve azotlu gübrelemenin aspirde tohum verimi ve verim öğelerine etkileri Selvihan ALLUŞOĞLU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Özer KOLSARICI 1999, 101 sayfa Jüri: Prof.Dr.ozer KOLSARICI Prof.Dr.Halis ARIOĞLU ProfDr. Celal ER Bu çalışma, toprak işleme ve azotlu gübrenin aspir verim ve verim öğelerine etkilerim araştırmak amacıyla tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme tertibinde üç tekrarlamak olarak Köy Hizmetleri Ankara Araştırma Enstitüsü arazilerinde 1996-97 yıllarında yürütülmüştür. Çalışmada kışlık ekilen aspir kuru koşullarda yetiştirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; çiçeklenme süresi, tablada tane sayısı, bin tane ağırlığı ve içte yağ oram toprak işleme veya gübre uygulamalarından etkilenmemiştir. Anıza direk ekim, toprağın işlendiği konudan istatistiki olarak farklılık göstererek yıllara göre sırasıyla tane veriminde % 22.33-38.91, tabla sayısında % 11.32-67.50, bitki boyunda % 13.S4-2S.88 ve tanede toplam azot yüzdesinde ise % 17.84-6.55, yan dal sayısında ise yalnızca ikinci yıl % 24.31 oranında azalmaya neden olmuştur. Çiçeklenme başlangıcı da ikinci yıl özellikle son iki dozda Tİ sisteminde 1-2 gün erken başlamış ve sistemlerden ileri gelen bu fark istatistiki olarak önemli bulunmuştur. Tane verimi için doğal optimum gübre miktarı anıza direk ekim sisteminde 11.41kg N/da, toprak işleme sisteminde ise 10.38 kg N/da, 1997 yılı fiyatlarına göre ekonomik optimum gübre miktarı ise sırasıyla 4.54 kg N/da ve 5.00 kg N/da olmuştur. Anıza direk ekim ve toprak işleme sistemlerinde artan gübre miktarlarının verimle ilişkili olduğunu açıklayan regresyon denklemleri sırasıyla; Y(ADE)=1.516+0.137X-0.006X2, Y(Tİ)=2.350+0.166X-0.008X2 ve R(ADE)=0.88**, R(Tİ)=0.55* bulunmuştur. Yandal sayısı için Y(Tİ)=5.842+0.377X-0.017X2 ve R(Tİ)=0.0.745** iken, Y(ADE>= 5.140+0.250X-0.0.011X2, R(ADE)=0.65* olarak hesaplanmış, toprak işleme sisteminde bitki boyu ile gübrelemenin ilişkisini belirleyen regresyon denklemi de Y(Tİ)=93.919+4.168X-0.224X2 ve R(Tİ) = 0.85** olmuştur. Her iki sistemdeki bitkide ortalama tabla sayısı, tablada tane sayısı, bin tane ağırlığı, içte yağ oranı, tanede toplam azot oranı ve anıza direk ekim sisteminde bitki boyunun artan gübre miktarı ile herhangi bir ilişkisinin olmadığı belirlenmiştir. Su kullanım etkinliği, toprak işlenen ve direk ekimin yapıldığı sistemlerde sırasıyla ilk yıl 0.24-0.26 kg/da/mm, ve 0.19-0.27 kg/da/mm, ikinci yıl ise 0.27-0.36 kg/da/mm ve 0.18-0.25 kg/da/mm arasında değişmiştir. Bitkiler, toprak suyunu özellikle sezon yağış dağılımının düzenli olduğu ikinci deneme yılında, toprak işlenen sistemde daha etkin kullanmışlardır. Toprakta rutubet muhafazası, her gübre seviyesinde toprak işleme ile önemli derecede artarak anıza direk ekimde % 10-20 oranında az olmuştur. Toprakta nitrat miktarı da, özellikle anıza direk ekim parsellerinde daha bariz olmak üzere, 0-30 cm toprak profilinde daha fazla, 30-90 cm'de ise nispeten az olduğu anlaşılmıştır. Sistemlerin kısmi bütçe değerlendirmesinde, kuru şartlarda toprak işlenen sistemde aspir yetiştiriciliğinin anıza direk ekime kıyasla daha ekonomik olduğu anlaşılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Aspir, toprak işleme, gübre, tohum verimi, verim öğeleri, toprak rutubeti, nitrat, su kullanım etkinliği
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis THE EFFECTS OF SOIL TILLAGE AND NITROGEN APPLICATION ON SEED YIELD AND YIELD COMPONENTS IN SAFFLOWER IN ANKARA REGION DURING THE WHEAT- SAFFLOWER ROTATION SYSTEM Selvihan ALLUŞO?LU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor: Prof. Dr. özer KOLSARICI 1999, 101 pages Jury: Prof.Dr.Ozer KOLSARICI Prof.Dr.HaIi ARIO?LU Prof.Dr.CelalER This research was conducted, during the years of 1996-1997, with the aim of investigating the effects of the tillage and the treatment with nitrogen-based fertilizers on seed yield and yield components, in three replication, in the lands of Ankara Research Institute of Rural Services, which were designed as split plots in randomized blocks. During the research, the safflower, which is planted in winters, was grown in dry conditions. According to the research result; the variants such as the blossoming period, the number of seeds per head, thousand seed weight, oil ratio of hulled seed, were not influenced by soil tillage or nitrogen applications. Direct sowing to the stubble caused, by exhibiting statistical differences from the subject of soil tillage, the decreases of, 2233-38.91 percent in the seed yield, 1132-67.50 percent in the number of heads per plant, 13.54-25.88 percent in the plant height, 17-84-6.55 percent in the total nitrogen content of the seed, and, only for second year, 24.51 percent in the number of side branches, respectively by the years of experiment The first flowering started, in the second year, especially when the last two dosing are concerned, 1 or 2 days earlier in the tillage processing system; and this difference, which is connected with the system, is determined to be important from statistical point of view. The quantity of natural optimal fertilizer for the seed yield is, 11.41 kg N/da in direct sowing system to the stubble, 1036 kg N/da in the soil processing system; while the optimal economical quantity of fertilizers by 1997 prices are, 4.54 kg N/da and 5.00 kg N/da respectively. The regression equations clarifying the relation between the increased quantities of fertilizer and the yield in the systems of direct sowing to the stubble and soil processing are found as, Y(ADE)=1.516+0.137X-0.006X2, Y(Tİ)=2350+0.166X-0.008X2 and R(ADE)=0.88“, R(Tr)=0.55' respectively. When the number of sub branches is concerned, when Y(Tİ)=5.842+0377X-0.017X2 and R(Tİ)=0.0.745 \ then it was calculated that, Y(ADE>= 5.140+0.250X-0.0.011X2, R(ADE)=0.65 ; and the regression equation which establishes the relation between the plant height and fertilizer application is found as, Y(Tİ)=93.919+4.168X-0.224X2 and R(Tİ) = 0.85”. It was determined that, increasing quantity of the fertilizer does not correlate with the average number of head, number of seeds in a head, thousand seed weight, the oil ratio of hulled seed and the total nitrogen content in the seed, for both systems; and it does not correlate with the plant height, for direct sowing system to stubble. The water use efficiency varies, for the systems of soil processing and direct sowing respectively, between 0.24-0.26 kg/da/mm and 0.19-0.27 kg/da/mm in the first year, and between 0.27-036 kg/da/mm and 0.18-0.25 kg/da/mm in the second year. The plants utilized the soil-water more effectively in the system of soil processing, especially in the second year of the experiment, in which year the seasonal precipitation were more dense and regular in terms of distribution. The conservation of humidity in the soil, became 10-20 percent less when direct sowing to stubble is concerned, showing important increases by soil processing in each fertilizing level The nitrate content in the soil was found to be much more in a soil profile of 0-30 cm and relatively less in 30-90 cm., being more evident especially in the plots of direct sowing to stubble. The partial budget evaluations of the systems revealed that, the safflower raising in the soil processing system under dry conditions is more economical when compared with the direct sowing to the stubble. KEY WORDS: Safflower, soil tillage, fertilizer, seed yield, yield components, soil moisture, water use efficiency