Pamukta (Gossypium hirsutum L.) doğal kahverengi lif özelliği ile ilişkili markörlerin belirlenmesi
Determination of markers associated with natural brown fiber feature color in cotton (Gossypium hirsutum L.)
- Tez No: 833582
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KILLI, DOÇ. DR. ADEM BARDAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Pamuk (Gossypium spp.) dünyada sıcak iklimin görüldüğü tropik ve subtropik bölgelerde tarımı yapılan bir endüstri bitkisidir. Bu çalışmada doğal kahverenkli pamukta lif genlerini kontrol eden DNA markörlerinin belirlenmesi amacıyla, farklı lif rengi ve lif fiziksel özelliklerine sahip Gossypium hirsutum L. (kahverengi) ve Gossypium barbadense L. (beyaz) türlerinin melezlenmesiyle elde edilen RIL popülasyonunda genetik haritalama yapılmış ve lif rengi değerleri (DL, Da, Db, Dc, Dh, dE) ve bazı fiziksel özellikleri (incelik, uzunluk, mukavemet, elastikiyet, üniformite) ile ilgili QTL'ler belirlenmiştir. Markör belirleme çalışmasında, 36213 adet Tek Nükleotid Polimorfizm (Single Nücleotid Polymorphism) markörlerinin en küçük allel frekansı 0.05'ten küçük olan (MAF
Özet (Çeviri)
Cotton is an industrial plant cultivated in tropical and subtropical regions of the world with hot climates. In this study, in order to determine the DNA markers that control natural brown fiber color in cotton, genetic mapping was performed on the RIL population obtained by crossing Gossypium hirsutum L. (brown) and Gossypium barbadense L.(white) species, which have different fiber colors and fiber physical properties, and fiber color values were determined. QTLs related to (DL, Da, Db, Dc, Dh, dE) and sone physical properties (fineness, lenght, strength, elasticity, uniformity) were determined. In the marker identification study, quantitative trait loci (QTLs) were determined by the Composite Interval MApping method using 18432 SNP markers with the smallest allele frequency less than 0.05 (MAF