Sürdürülebilir turizm yapılarında fotovoltaik sistem kullanımının irdelenmesi ve Türkiye koşulları için bir uygulama önerisi
Examination of photovoltaic system use on sustainable tourism buildings and an application proposal for Turkey conditions
- Tez No: 833584
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜJDE ALTIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Yenilenebilir enerji kaynakları arasında yer alan Güneş, mimarlığa en kolay uygulanabilen ve bu sebeple en çok tercih edilen enerji kaynağıdır. Güneş ışınımlarından doğrudan elektrik üreten fotovoltaik sistemler, enerjinin korunması ve yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanılması açısından mimaride sürdürülebilir bir çözüm önerisidir. Turizm yapıları çok fazla insanın kısa süreli kullandığı ancak enerji tüketimine bakıldığında yüksek değerlerde enerjinin ihtiyaç sırasında anında karşılanması gereken yapılardır. Turizm yapıları ihtiyaç duyulan enerjinin fotovoltaik sistemler ile kolay bir şekilde karşılanabilmesi nedeniyle oldukça uygun yapılardır. Bu çalışmada, enerji tüketimi ve bu nedenle çevreye zararlı etkileri çok yüksek olan otellerde fotovoltaik sistemlerin kullanımının uygunluğu dünyada yer alan oteller arasından seçilen örnekler üzerinden incelenerek önemi vurgulanmıştır. Ülkemizde mevcutta yer alan otellerin enerji ihtiyaçlarını azaltmak adına fotovoltaik sistem kullanımı İzmir'in Çeşme ilçesinde yer alan bir otel örneği olan Arinnanda Otel üzerinden irdelenmiştir. Bu çalışma ile birlikte fotovoltaik sistemlerin, sürdürülebilirlik kavramının ve sürdürülebilir turizm yapılarının tanımı yapılmıştır. Dünyanın farklı yerlerinde fotovoltaik sistem kullanan oteller arasından seçilen örnekler üzerinden fotovoltaik bileşenlerin entegre şekilleri, panel alanları ve sayıları, sistem güçleri ve üretilen enerji miktarları incelenmiştir. Böylelikle çoğu örneğe oranla daha fazla güneş ışınımı alan ülkemizde yer alan otellerde daha yüksek oranlarda verim elde edilebileceği gösterilmek istenmiştir.
Özet (Çeviri)
The sun, which is among the renewable energy sources, is the most easily applicable and therefore the most preferred energy source in architecture. Photovoltaic systems that produce electricity directly from solar radiation are a sustainable solution proposal in architecture in terms of energy conservation and utilization of renewable energy sources. Tourism buildings are used by many people for a short period of time, but when energy consumption is considered, high values of energy need to be met instantly during the need. Tourism buildings are very suitable structures since the energy needed can be easily met with photovoltaic systems. In this study, the suitability of the use of photovoltaic systems in hotels, which have very high energy consumption and therefore harmful effects on the environment, is emphasized by examining the examples selected among the hotels in the world. The use of photovoltaic systems in order to reduce the energy needs of hotels in our country is examined through Arinnanda Hotel, an example of a hotel located in Çeşme district of İzmir. In this study, photovoltaic systems, the concept of sustainability and sustainable tourism structures are defined. The integrated forms of photovoltaic components, panel areas and numbers, system powers and the amount of energy produced are analyzed through selected examples of hotels using photovoltaic systems in different parts of the world. In this way, it is aimed to show that higher efficiency can be achieved in hotels located in our country, which receives more solar radiation compared to most examples.