Trabzon hurmasının kurutularak değerlendirilmesi
Assessment of Trabzon date by drying
- Tez No: 833605
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA DİDİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışmada, Hatay'da yoğun olarak üretimi yapılan Trabzon hurması çeşitleri (Hana Fuyu ve Jiro) kullanılmıştır. Trabzon hurmalarının etüvde kurutma, dondurarak kurutma ve son yıllarda giderek yaygınlaşan lazer ısıtma (Fareffect) ile kurutma yöntemleri kullanılmıştır. Kurutulan Trabzon hurmalarının fiziksel ve kimyasal analizleri yapılmıştır. Yaş ürün kurutulduğu zaman, içindeki serbest su uzaklaştırılarak gıdalarda meydana gelebilecek biyokimyasal reaksiyonları ve mikroorganizmaların gelişimini durdurarak ürünlerin uzun süre bozulmadan dayanmaları sağlanmıştır. Çalışma sonuncunda, Hatay ilinde yetiştirilen Trabzon hurmalarının fareffect kurutma sistemi ile önişlem uygulamadan, kısa sürede, rengi ve lezzetini koruyarak meyvenin tasarruflu bir şekilde kurutulması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, persimmon varieties (Hana Fuyu and Jiro), which are extensively produced in Hatay, were used. Oven drying, freeze drying and laser heated (Fareffect) drying methods, which have become increasingly popular in recent years, have been used for persimmons. Physical and chemical analyzes of dried persimmons were made. When the wet product is dried, the free water in it is removed, stopping the biochemical reactions that may occur in the products and the development of microorganisms, thus ensuring that the products last for a long time without deterioration. At the end of the project, the persimmon grown in Hatay was dried with the Fareffect drying system, in a short time without pre-treatment, while preserving its color and flavor, and drying the fruit economically.