3D U-spatial statistics applet: Case study in two distinct gold systems in the eastern pontides in NE Türkiye
3B U-istatistik programı: Kuzeydoğu Türkiye'de doğu pontidler'deki iki farklı altın sisteminde durum çalışması
- Tez No: 833625
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ İMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Metalik maden oluşumlarının çevresinde gelişen jeokimyasal anomaliler cevher oluşum süreçleri ile doğrudan bağlantılıdır ve maden aramada önemli bir rol oynarlar. Anomali olmayan jeokimyasal veriler, arka plan değeri olarak değerlendirilmektedir. Endüstri pratiğinden elde edilen çıkarımlar göz önüne alındığında, istatistiksel yöntemler yalnızca arka plan konsantrasyonlarını değerlendirmek için değil, aynı zamanda jeokimyasal anomalilerin jeokimyasal arka plandan ayrılması için de kullanılmıştır. Bu çalışmada KD Anadolu'da bulunan Doğu Pontid Magmatik Kuşagı'nda yer alan ve bölgesel metalojeni açısından büyük önem taşıyan iki farklı Au cevherleşmesinde jeokimyasal anomali zonlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda sondaj veritabanları kullanılarak U-Statistics yöntemi ile 3B jeokimyasal anomali haritalandırılması yapılmıştır. Artvin'in yaklaşık 20 km güneydoğusunda yer alan ve karbonat ornatma tipi bir cevherleşmeyi temsil eden Salınbaş Au prospektinde anomali zonları yanal devamlılığı düşük ve birbirinden ayrık kümeler şeklinde belirlenmiştir. Bu dağılımın özellikle sahadaki sığ açılı litolojik dokanak tarafından kontrol edildiği düşünülmektedir. Ayrıca, zonların ayrık yapısı olasılıkla cevherin içerisine girdiği karstik boşluklardan kaynaklanmaktadır. Artvin'in Yusufeli ilçesinin yaklaşık 4 km güneybatısında yer alan ortaç-sülfidasyon epitermal tipteki Taç sahasında ise anomali zonunda yatay ve düşeyde devamlılık söz konusudur. Sahada düşey devamlılığın olduğu bölge ana cevher zonunu besleyen dik açılı yapılarla kontrol edilmektedir. Ancak bu zonun dışına çıkıldığında, devamlılık etkisini yitirmektedir. Salınbaş ve Taç sahalarında ortaya çıkan 3B U-Statistics modelleri iki sahadaki farklı Au cevherleşmesi tiplerinin oluşum süreçlerinden kaynaklı farklılıklarını açıkça ortaya koymuştur. Bu çalışmayla birlikte Türkiye'de ilk defa 3B bir jeokimyasal anomali haritalandırılması, bir bilgisayar programı kullanıcı arayüzü oluşturularak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Geochemical anomalies that develop around metallic mineralizations are directly linked to ore formation processes and play an important role in mineral exploration. In exploration geochemistry, a non-anomalous element concentration is referred to as the background value. Considering the practical implications in exploration, statistical methods have been utilized not only for assessing background concentrations, but also for the separation of geochemical anomalies from background. The aim of this study is to determine the geochemical anomaly zones in two different Au mineralizations located in the Eastern Pontide Magmatic Belt in NE Anatolia which are of great importance in terms of regional metallogeny. For this purpose, 3D geochemical anomaly mapping was carried out with the U-Statistics methodology using drillhole databases. In the Salınbaş Au prospect, located about 20 km SE of Artvin and representing a carbonate-replacement type mineralization, anomaly zones were determined as isolated clusters with low lateral continuity. It is thought that this distribution is particularly controlled by the shallowly dipping lithological contact in the study area. Additionally, the sporadic distribution of the anomaly zones is probably due to the karst development along which ore precipitation occurred. At the Taç project, which is an intermediate-sulfidation epithermal type mineralization located approximately 4 km SW of Yusufeli (Artvin), horizontal and vertical continuity of the anomaly zone is evident. The domain of vertical continuity in the prospect area is controlled by vertical structures that feed the main ore zone. However, ore continuity decreases outside of this zone. The 3D U-Statistics models established in Salınbaş and Taç revealed the differences in the formation processes of different types of Au mineralizations in these areas. With this study, a 3D geochemical anomaly mapping was carried out for the first time in Türkiye by creating a GUI software.