Kadının güçlenmesi sürecinde bir sosyal girişim modeli olarak kadın kooperatifleri: Yelki Kadın Kooperatifi ve Defne Kadın Kooperatifi örneği
Women's cooperatives as a social enterprise model in the process of women's empowerment: Yelki Women's Cooperative and Defne Women's Cooperative
- Tez No: 833626
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL ÇİFTCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 469
Özet
Bu çalışmanın amacı; sosyal ve dayanışma ekonomileri içerisinde yer alan ve sosyal girişim modelleri arasında sosyal kooperatif biçiminde örgütlenen kadın kooperatiflerinin özelliklerinin belirlenmesi ve kadının güçlenmesi sürecindeki etkilerinin araştırılmasıdır. Bu kapsamda, araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden iç içe geçmiş çoklu durum çalışması deseni kullanılmıştır. İzmir Yelki Kadın Kooperatifi ve Hatay Defne Kadın Kooperatifi'nde alan çalışması yapılmıştır. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşme ve gözlem teknikleri kullanılarak toplam 36 katılımcıdan toplanmıştır. Elde edilen veriler, tümdengelimci ve tümevarımcı yaklaşımların ikisi bir arada kullanılarak analiz edilmiş; betimsel ve içerik analizi yöntemleri bir arada kullanılmıştır. Kodlamaların yapılması ve bulguların görselleştirilmesi aşamasında MAXQDA 2022 programından yararlanılmıştır. Sonuç olarak, araştırma yapılan kadın kooperatiflerinin sosyal girişimci kadın kooperatifi özelliklerini taşıdığı ve kadının güçlenmesi sürecinde çeşitli boyutlarda önemli etkileri olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the characteristics of women's cooperatives, which are a part of social and solidarity economies and organized in the form of social cooperatives among social enterprise models, and to investigate their effects on the process of women's empowerment. In this context, intertwined multiple case study design, one of the qualitative research methods, was used. Fieldwork was carried out in Yelki Women's Cooperative in İzmir and Defne Women's Cooperative in Hatay. Data were collected from a total of 36 participants using semi-structured interviews and observation techniques. The obtained data were analyzed by using both deductive and inductive approaches together. Descriptive and content analysis methods were used together. During the coding and visualization of the findings, the MAXQDA 2022 program was used. As a result, it has been determined that the women's cooperatives under focus have the characteristics of social entrepreneur women's cooperatives and have important effects in various dimensions in the process of women's empowerment.