L-carnitin kullanımı ile yapılan farklı şiddetlerdeki antrenmanların vücut kompozisyonu, kan profili, psikofizyolojik ve performans cevapları üzerine etkileri
The effects of L-carnitine supplementation with different intensity trainings on body composition, blood profile, psychophysiological and performance responses in recreationally active young adults
- Tez No: 833634
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERŞAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın amacı L-karnitin kullanımının farklı dar alan oyunlarına verilen psikofizyolojik ve teknik cevaplar üzerine etkilerini incelemektir. Çalışmaya 16 amatör futbol oyuncusu (yaş: 22.87 ± 4.18 yıl) gönüllü olarak katılmıştır. 2v2 ve 4v4 dar alan öncesinde ve sonrasında Brunel ruh hali ölçeği kullanılırken, oyunlar sırasında algılanan zorluk derecesi ve fiziksel aktiviteden alınan keyif düzeyi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare the effects of l-carnitine supplementation with different smallsided games on psychophysiological and technical responses in soccer players. Sixteen amateur soccer players (age: 22.87 ± 4.18 years) participated in this study voluntarily. Before and after their mood states were assessed, while rating of perceived exertion and physical activity enjoyment scale were assessed during the small-sided games.