Running with music: Analysing experiences and interactions of runners with digital and tangible interfaces
Müzikle koşmak: Koşucuların dijital ve somut arayüzlerle deneyimlerinin ve etkileşimlerinin analizi
  1. Tez No: 833635
  2. Yazar: AÇELYA KÜÇÜKKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR ŞENER PEDGLEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Koşmak, birçok insanın fiziksel ve zihinsel olarak daha sağlıklı hissetmek için yapmayı tercih ettiği bir aktivitedir. Müzik dinlemek ise koşuya kıyasla daha pasif bir aktivite gibi görünse de genellikle içinde bulunduğumuz ruh halini etkiler ve odaklanmamıza yardımcı olur. Bu iki aktiviteyi bir arada yapmak koşu performansı açısından avantajlar ortaya koysa da bazı dezavantajları da beraberinde getirebilir. Koşucular hafif koşmayı tercih eder ancak bu ikili aktivite akıllı telefon, kulaklık ve müzik akış platformu gibi farklı cihaz ve arayüzlerin kullanılmasını gerektirir. Bu araştırma, koşucuların koşarken müzik dinleme ekipmanlarıyla etkileşimleri sırasındaki deneyimlerini, hangi müzik kontrol komutunun en kolay hangisinin en zor olduğunu, taşıdıkları elektronik cihaz, kulaklık vb. cihazları göz önünde bulundurarak koşu deneyimine olumlu ve olumsuz etkilerini anlamayı ve ihtiyaçlarına daha uygun tasarım geliştirme önerilerinde bulunmayı amaçlamıştır. Müzik dinlerken tüm müzik dinleme ekipmanlarının farklı arayüzlere ve etkileşimlere sahip olması nedeniyle aralarındaki etkileşimlerin karmaşık ve yönetilmesi zor olabileceği varsayılmıştır. İlgili veriler, göz izleme teknolojisini içeren bir koşu etkinliği aracılığıyla on koşucudan toplanmıştır. Buna ek olarak, bire bir mülakatlar da yaşadıkları sorunları ve faydaları ortaya çıkarmış ve rutinlerini daha derinlemesine incelemeye yardımcı olmuştur. Araştırmanın sonuçları, araştırmacılara ve tasarımcılara arayüzlerin ve etkileşimlerin nasıl tasarlanacağına dair bazı fikirlerin yanı sıra konuyla ilgili daha fazla çalışma yürütebilmek için bazı öneriler de sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Running is an activity that many people prefer to do in order to feel more physically and mentally healthy. Listening to music, on the other hand, is more like a passive activity compared to running, but it usually affects the mood that we are in and helps us to focus. Doing these two activities together reveals advantages in terms of running performance, but may also bring some disadvantages. Runners prefer to run light, but this duo of activities requires the use of different devices and interfaces, such as a smartphone, headphones, and a music streaming platform. This research aimed to understand runners' experiences during their interactions with music listening equipment while running, which music control command is the easiest and which is the most difficult, the positive and negative effects on the running experience by considering the devices they carry such as electronic devices, headphones, etc. and to make design development suggestions that are more suitable for their needs. Since all music listening equipment have different interfaces and interactions when listening to music, it is assumed that the interactions between them may be complicated and difficult to manage. Relevant data was collected from ten runners through a running activity that included eye-tracking technology. In addition to that, one-on-one interviews also revealed the problems and benefits that they had and helped to dig into their routines more deeply. The results of the research give researchers and designers some ideas for how to design the interfaces and the interactions, as well as some suggestions for further study.