Kalça fraktürü nedeniyle opere edilen 65 yaş üstü hastaların c-reaktif protein/albümin oranının 1 yıllık sağkalım üzerine etkisi
The effect of c-reactive protein/albumin ratio on 1-year survival in patients over 65 years of age operated for hip fracture
  1. Tez No: 833657
  2. Yazar: YUSUF ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞİN SELCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Giriş ve amaç: Bu çalışmada, kalça fraktürü nedeniyle opere edilen geriatrik hastaların C-reaktif Protein(CRP)/Albümin oranının 1yıllık sağkalım etkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Yöntem:Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bağcılar Eğitim Araştırma Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniğinde 2020-2022 yılları arasında Yoğun Bakım Ünitesi(YBÜ)'ne kabul edilen hastalardan 65 yaş üzeri ve kalça kırığı sebebiyle opere edilenlerin dosyaları çalışmaya dahil edilerek retrospektif olarak incelenmiştir. Hastaların Yoğun Bakım ünitesine yatıştaki demografik bilgileri, APACHE II ve SOFA skorları, Hematokrit, Kreatinin, CRP, Albümin değerleri ve CRP/Albumin oranı ile kan ürünü transfüzyon sayıları ve Yoğun Bakım yatış süresi değerlendirilmiştir. Bulgular: Değerlendirmeye alınan toplam 109 hastanın ortalama yaşı 80,92±8,58 idi ve hastaların 31'i (%28,44)'ü erkek, 78'i (%71,56) kadındı.
Özet (Çeviri)
Method:The files of the patients who were admitted to the Intensive Care Unit (ICU) between 2020 and 2022 in the Anesthesiology and Reanimation clinic of Health Sciences University Bağcılar Training and Research Hospital Bağcılar Training and Research Hospital, who were over 65 years of age and who were operated for hip fracture were included in the study and retrospectively analyzed. Demographic information, APACHE II and SOFA scores, hematocrit, creatinine, CRP, albumin values and CRP/Albumin ratio, number of blood product transfusions and length of intensive care unit stay were evaluated. Results: The mean age of 109 patients was 80.92±8.58 years and 31 (28.44%) were male and 78 (71.56%) were female.