Slope stability assessment and slake durability evaluation of rocks at cut slopes near Ankara
Ankara yakınındaki yol yarmaları için şev duraylılığının belirlenmesi ve kayaçların suda dağılmaya karşı duraylılığının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 833658
  2. Yazar: BÜŞRA PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Ayrışma etkileri, kayaçları çatlaklarından, gözenekli boşluklarından, eklem yerlerinden, faylarından ve tabakalaşma yüzeyinden etkiler. Kaya kütleleri kazı çalışmaları nedeniyle örselendiği için yol yarmaları ayrışmaya karşı duyarlıdır. Kaya kütlesinin azalan dayanımı, yol yarmalarının mühendislik ömrü boyunca duraylılığını etkilemektedir. Bu tezin amacı, Ankara civarındaki bazı yol yarmalarındaki şev duraylılıklarını değerlendirmek ve bu yol yarmalarındaki kayaçlara standart yöntem ve ıskarta yöntem olmak üzere iki farklı suda dağılmaya karşı duraylılık test metodunu uygulayıp elde edilen sonuçları arazi koşulları ile karşılaştırmaktır. Bu çalışmada, şeyl, kumtaşı, silttaşı, çört, diyabaz, granit, serpentinit, andezit ve dasit gibi farklı kaya türlerine sahip 12 farklı yol yarması incelenmiştir. Ankara civarında yer alan, 4.40 ila 38 metre yüksekliğindeki yol yarmaları incelenmiştir. Bu yol yarmalarından veriler toplamak için saha çalışmaları yapılmıştır. Yol yarmalarının ayrışma derecesi, kazı tipi, süreksizlik özellikleri ve geometri bilgileri sahada incelenmiştir. Kayaçların dayanımını belirlemek için yerinde Schmidt çekici deneyi yapılmıştır. Ayrıca, her yol yarmasına ait örnekler alınarak birim ağırlık, nokta yük dayanım indeksi testi ve suda dağılmaya karşı duraylılık testi gibi laboratuvar deneyleri gerçekleştirilmiştir. Toplanan bilgilere dayanarak, yol yarmalarının şey duraylılıkları statik ve dinamik koşullar için belirlenmiştir. Yapılan çalışma sonucunda, incelenen şevlerin, bazı yüzeysel dökülmelerle birlikte, statik ve dinamik koşullarda duraylı olduğu belirlenmiştir. Her bir yol yarmasındaki kayaların suda dağılmaya karşı duraylılığı standart ve ıskarta yöntem olmak üzere iki farklı suda dağılmaya karşı duraylılık test metodu ile değerlendirilmiştir. Test sonuçlarına göre standart yöntem sahada gözlemlenen gerçek koşullar ile eşleşmemektedir. Ancak ıskarta yönteminin daha iyi sonuçlar verdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Weathering affects rocks due to their fractures, pore spaces, joints, faults, bedding planes. Road cuts are prone to weathering effects since rock masses are disturbed due to excavation. The reduced strength affects the stability of the cut slope over the engineering time span. The purpose of this thesis is to assess the stability of some cut slopes near Ankara and perform slake durability test and compare the test results both standard and discard methods with field observations. In this study, 12 different cut slopes were examined that have different rock types such as shale, sandstone, siltstone, chert, diabase, granite, serpentinite, andesite, dacite. These cut slopes are located near Ankara, Turkey and have heights between 4.40 and 38 meters. Field studies were done to collect data of the cut slopes. Weathering degree, excavation type, discontinuity properties, geometry information on cut slopes were examined in the field. Schmidt rebound hardness test was done as an in-situ test to determine strength of the rocks. In addition, samples were taken from each cut slope to perform laboratory experiments such as unit weight, point load strength index test and slake durability test. On the basis of the information collected, slope stability analyses were conducted for static and dynamic conditions. It is found that the cut slopes are stable under both static and dynamic conditions with local surface degradations. Slake durability of rocks at each cut slope evaluated by conducting two different slake durability method which are standard and discard method. Based on the test results standard method of slake durability test does not match with real conditions observed in the field. However, the discard method of the slake durability gives better results.