Elit muaythai sporcularında yüksek yoğunlukta aralıklı antrenman ve yüksek yoğunlukta fonksiyonel antrenmanın anaerobik güç ve toparlanma kapasitelerinin farklılıklarının incelenmesi
Investigation of the differences in anaerobic power and recovery capacities of high intensity interval training and high intensity functional training in elite muaythai athletes
- Tez No: 833665
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR ELER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu araştırmanın amacı, 8 hafta boyunca Elit Muaythai sporcularında yüksek yoğunluklu interval antrenmanın (HIIT) ve yüksek yoğunluklu fonksiyonel antrenmanın (HIFT) anaerobik güç ve toparlanma kapasitelerinin farklılıklarının incelenmesidir. Çalışmaya yaş ortalaması 15,53±0,70 yıl olan 10'u HIIT deney grubu 1, 10'u HIFT deney grubu 2 ve 10'u ise kontrol grubu olmak üzere toplam 30 gönüllü elit erkek muaythai sporcusu katılmıştır. Sporcular HIIT, HIFT ve kontrol grubu olmak üzere 3 gruba ayrılmıştır. HIIT ve HIFT deney gruplarına 8 hafta süresince haftada 4 gün yüksek şiddetli interval ve yüksek şiddetli fonksiyonel antrenman, kontrol grubuna ise normal rutin muaythai antrenman programı uygulanmıştır. 8 haftalık HIIT ve HIFT antrenman programına başlamadan önce ve 8 hafta sonunda katılımcıların antropometrik ölçümleri (boy, vücut ağırlığı, BKİ), anaerobik güç, kan laktat değerleri ve toparlanma sürelerinin ölçümleri alınmıştır. Antropometrik ölçümleri, anaerobik güç, laktat değerleri ve toparlanma süreleri değerlerindeki değişim iki yönlü varyans analizi (ANOVA) ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the differences in anaerobic power and recovery capacities of Elite Muaythai athletes undergoing High-Intensity Interval Training (HIIT) and High-Intensity Functional Training (HIFT) over an 8-week period. A total of 30 voluntary male Muaythai athletes participated in the study, with an average age of 15.53±0.70 years, divided into 10 participants for the HIIT experimental group 1, 10 for the HIFT experimental group 2, and 10 for the control group. The athletes were divided into three groups: HIIT, HIFT and a control group. The HIIT and HIFT experimental groups underwent high-intensity interval and high-intensity functional training, respectively, for 4 days a week over the 8-week period, while the control group followed a regular Muaythai training program. Before commencing the 8-week HIIT and HIFT training programs and at the end of the study, participants' anthropometric measurements (height, weight, BMI), anaerobic power, blood lactate levels, and recovery times were recorded. Changes in anthropometric measurements, anaerobic power, lactate values, and recovery times were compared using two-way analysis of variance (ANOVA).