Düzenli beslenme danışmanlığı alan bireylerin yeme davranışlarının ve farkındalıklarının değerlendirilmesi
Evaluation of eating behaviors and mindful eating of individuals taking regular nutritional counseling
- Tez No: 833674
- Danışmanlar: DOÇ. GÜLAY BAYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, özel bir Beslenme ve Diyet Danışmanlık Merkezine başvuran ve en az iki ay düzenli beslenme danışmanlığı alan 18-65 yaş aralığındaki bireylerin yeme davranışını ve yeme tutumunu saptamak amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmaya 357'si kadın, 52'si erkek toplam 399 birey dahil edilmiştir. Genel bilgiler, sağlık bilgileri, beslenme durumu bilgilerinin irdelendiği, Yeme Farkındalık Faktörü (YFÖ-30) ve Yeme Tutum Testi (YTT-40) ölçeklerinin de içinde bulunduğu bir anket formu uygulanmıştır. Uygulama sonucunda yeme farkındalığı ölçeği puanları ile yeme tutum testi puanları arasında negatif yönde düşük düzeyde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmıştır (r:-0,21; p0,05). Yeme farkındalığı ölçeği ve yeme tutum testi puanlarının kişilerin yaşlarına ve eğitim düzeyine göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark göstermemektedir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the eating behavior and eating attitudes of individuals between the ages of 18-65 who applied to a private Nutrition and Diet Counseling Center and received regular nutrition counseling for at least 2 months. A total of 399 individuals, 357 women and 52 men, were included in this study. A survey form was applied, examining general information, health information, nutritional status information, and including the Mindful Eating Questionnaire (MEQ-30) and Eating Attitude Test (EAT-40) scales. As a result of the application, a negative, low-level, statistically significant relationship was detected between the mindful eating questionnaire scores and the eating attitude test scores (r: -0.21; p0.05). Mindful eating questionnaire scores and eating attitude test scores do not show a statistically significant difference according to the age and education level of the people (p>0.05).