Köpeklerde yalancı gebelik olgularının tedavisinde ve laktasyonun durdurulmasında vitex agnus castus etkinliğinin araştırılması
Investigation of the efficacy of vitex agnus castus in the treatment of pseudopregnancy cases and termination of lactation in bitch
- Tez No: 833675
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT FINDIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veteriner Doğum ve Jinekoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez çalışmasında yalancı gebelik semptomu gösteren ve laktasyonun durdurulması hedeflenen köpeklerde Vitex agnus castus kullanımının meme sekresyonunun sonlandırılması amaçlanmıştır. Çalışma materyalini Ondokuz Mayıs Üniversitesi Veteriner Fakültesi Doğum ve Jinekoloji Anabilim Dalı'na yalancı gebelik ve sonlandırılması gerekli laktasyon şikayeti ile getirilen hayvanlar oluşturmuştur. Hayvanlar rastgele olarak iki gruba ayrılmış; uygulama grubuna (n=12) VAC 15 kg için; 1 tb/15 kg/24 sa (ProlactiNO, VetExpert, Türkiye); kontrol grubuna (n=12) ise dopamin agonisti kabergolin (KAB) 5 µg/kg/24 sa (Dostinex Pzifer, ABD) uygulanmıştır. Uygulama günü 0. gün kabul edilmiş ve 4., 7. ve 10. günlerde köpeklerin klinik muayeneleri yapılmıştır. Hem VAC hem de KAB grubunda meme sekresyon bulgusu köpeklerin hepsinde belirlenmiştir. Davranış değişikliği gösteren hayvanların oranı ise VAC grubunda %41,7, KAB grubunda %33,3' tür. Tedavi sonunda başarı oranları KAB grubunda %66,7, VAC grubunda %16,7 olarak belirlenmiştir. Diğer yandan meme sekresyonu sonlanmayan hayvanlarda 10. günde memelerdeki sekresyon VAC grubunda %68,7; KAB grubunda %80 azalmıştır. Davranış değişikliklerinin ise VAC grubunda 3. gün ile 8. gün arasında köpeklerin %80'inde; KAB grubunda ise 2. gün ile 7. gün arasında köpeklerin %50'sinde tamamen ortadan kalktığı belirlenmiştir. Yapılan uygulamalar her iki grupta da hematolojik ve serum biyokimyasal parametrelerde sayısal değişiklere yol açmasına rağmen referans değerler dışına çıkmamıştır. Uygulamalar sonucunda KAB grubunda yan etki olarak %2,5 oranında kusma gözlenmiştir; VAC uygulamaları sonucunda herhangi bir yan etki görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it was aimed to terminate milk secretion by using Vitex agnus castus in bitches showing false pregnancy symptoms and lactation should be terminated. The material of this study was composed of patients that were brought to Ondokuz Mayıs University, Faculty of Veterinary Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology with a complaint of pseudopregnancy that require termination of lactation. Patients were randomly assigned to two groups; the study group (n=12) received VAC, 1 tb/5kg/24h for dogs weighting 15kg (ProlactiNO, VetExpert, Turkiye); The control group (n=12) received cabergoline (KAB), which is a dopamine agonist, 5µg/kg/24h (Dostinex, Pfizer, USA). The first drug administration was considered day 0 and clinical examinations of every og was carried out at the 4th, 7th and 10th days. Mammary secretions were detected in both VAC and KAB groups. Patients that shown behaviour changed in 41.7% of the VAC group and 33.3% in the KAB group. Treatment success rates were 66.7% in the KAB group and 16.7% in the VAC group. On the other hand in patients with non-terminated lactations, the secretions were decreased by 68.7% in the VAC group and 80% in the KAB group. Behavioral changes were completely normalized between the 2nd and 7th days for 50% of the KAB group and between the 3rd and 8th days for 80% of the VAC group. Drug administrations changed the hematological and biochemical parameters but all parameters stayed within the reference values. The side effect ratio of drug applications of KAB group was 2.5% which was vomiting; no side effects were seen in any drug administration of the VAC groups.