Süt sığırlarında kuruya çıkarma öncesinde tek doz kabergolin uygulamasının meme involüsyonu ve kuru dönem mastitisleri üzerine etkisi
The effect of single-dose cabergoline application before drying in dairy cattle on mammary involution and dry period mastitis
  1. Tez No: 833677
  2. Yazar: FATİH BÜYÜKBUDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT FINDIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veteriner Doğum ve Jinekoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı, kuru dönem başlangıcında tek doz kabergolin uygulamasının ineklerde kuru dönemde meme involüsyonunun klinik sürecine ve kuru dönemden köken alan mastitis olgularına karşı etkinliğinin araştırılmasıdır. Bu çalışmada, kuruya çıkarılması planlanan, son sağım öncesi tüm meme loblarının CMT skoru 0 olan, laktasyon döneminin son 3 ayında mastitis öyküsü olmayan, kuruya çıkarma anında süt verimi >17 litre/gün olan, 65 Holstein Friesian inek iki gruba ayrıldı. Gruplar kabergolin (GKab) ve kontrol (GKon) olarak ayrıldı. GKab'daki ineklere (n=33), 5,6 mg/5 ml k.i. tek doz kabergolin (Velactis®, Ceva Santé Animale, France) enjeksiyonu, GKon'daki ineklere (n=32) ise 5 ml k.i. tek doz %0,9 NaCl enjeksiyonu yapıldı. Elde edilen verilere göre GKab ve GKon'da sırasıyla serum PRL düzeyleri 1.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects of single-dose cabergoline administration on udder involution and mastitis infections during the dry period. Two study groups were formed from 65 Holstein Friesian cows that were within the last three months of their lactation period with no history of mastitis, had a CMT score of 0 in each mammary lobe, with a milk output of >17 liters/day at the start of the dry period. Groups were named as cabergoline (GKab) and control (GKon). The GKab group (n=33) received a single i.m. injection of 5,6 mg/5 ml cabergoline (Velactis®, Ceva Santé Animale, France), while the cows in the GKon group (n=32) received a single im injection of saline (5 ml).