Esansiyel yağlardaki allerjen maddelerin ve pestisit kalıntılarının giderilmesi
Removal of allergen compounds and pesticide residues in essential oils
  1. Tez No: 833683
  2. Yazar: AYKUT TÜRKMENOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM METİN HASDEMİR, DOÇ. DR. TÜLAY YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Günümüzde, yaklaşık 300 uçucu yağ dünya pazarında yaygın olarak işlem görmektedir ve 2024 yılında bu pazarın 14 milyar doların üzerinde bir değere ulaşacağı tahmin edilmektedir. Esansiyel Yağlar, patojen mikroorganizmaların aktivitesini azaltmak amacıyla gıda ürünleri için doğal koruyuculardır, bu nedenle gıdalarda antioksidan veya koruyucu olarak kullanımları teşvik edilmiştir. Sadece antimikrobiyal veya aroma verici maddeler olarak değerlendirilmemekte, aynı zamanda gıda ambalaj malzemelerine de dahil edilmektedirler. Gıda ve İlaç İdaresi tarafından gıda katkı maddesi olarak onaylanmış çeşitli esansiyel yağ türleri vardır. Bu nedenle, bulantı, kusma, nekroz, nefropati, mukoza zarı ve cilt tahrişi gibi olası yan etki risklerini en aza indirmek için güvenli esansiyel yağ ürünleri kullanmak önemlidir. Buna ek olarak, ilk üründen 2 veya 13 kat daha yüksek fiyata sahip olması nedeniyle daha kaliteli ürünler elde etmek önemlidir. Türkiye'de satışı yapılan esansiyel yağlar büyük çoğunlukla ithal ürünlerdir. Bereketli topraklarımızda, başta lavanta, kekik, gül gibi çok çeşitli aromatik bitkiler yetiştirilebilmesine rağmen, bunlardan yeterince fayda sağlanamamaktadır. Lavantanın buhar damıtma metoduyla çıkarılan esansiyel yağı, içerdiği kimyasallar nedeniyle ilaç ve kimya sektörü tarafından sıklıkla kullanılır. Özellikle linalil asetat ve linalool, lavanta yağının kalitesini belirleyen en önemli iki bileşendir. Kâfur ise lavanta yağlarında kalite ve pazar değeri üzerinde en çok durulan bileşenidir. Kâfur oranı % 0,5' in altında olan lavanta yağları yüksek kalitede kabul edilir ve yüksek fiyattan satılırlar. Kâfur içeriği düşük olması sebebiyle Dünya'da en kaliteli lavanta olan İngiliz lavantası Türkiye'de yetiştirildiğinde, esansiyel yağda, % 8' e kadar Kâfur içerebildiği, ön deneylerimiz ile belirlenmiştir. Hem alerjen etkileri, hemde yağın kalitesini olumsuz etkilemesi sebebiyle, amacımız, Türkiye'de üretilen lavanta yağlarından kâfur giderilmesini sağlayarak; daha sağlıklı ve kaliteli ve üreticiye daha karlı bir ürün eldesi için ekonomik bir ayırma yönteminin şartlarını belirlemektir. Bu çalışmada, ağırlıklı olarak gıda ve ilaçlarda kullanılan ve laboratuvarda su buharı distilasyonu ile ürettiğimiz lavanta esansiyel yağına kolon kromatografisi ile ayırma işlemi uygulanmıştır. Sonuç olarak, p-simen mobil fazı ile poliamid dolgulu kolonun Kâfuru ayırmak için en iyi parametrelere sahip olduğu görülmüştür. Pestisit analizleri için, yine su buharı distilasyonu ile elde ettiğimiz karanfil esansiyel yağında ilk üründe tespit edilen chlorpyrifos pestisiti, elimizdeki 4 farklı yeşil solventle yapılan kolon kromatografi sonrası tespit limiti 10 ppb' nin altında bir değere düşürülmüştür.
Özet (Çeviri)
Nowadays, almost 300 essential oils are commonly traded in the worldmarket, with a prediction to be worth over $14 billion in 2024. EOs are natural preservatives for food products in order to reduce the activity of pathogenic microorganisms, therefore their use as an antioxidant or a preservative in foods has been encouraged. They are not only considered as antimicrobial or flavoring agents, but are also incorporated into food packaging materials. There are several types of EOs which have been approved as food additives by the Food and Drug Administration. Hence, it is important to use safe EO products to minimize possible adverse effect risks such as nausea, vomiting, necrosis, nephropathy, mucous membrane, and skin irritation. Additionally, it is important to get better quality products than initial due to having 2 or 13 times higher price than initial. Essential oils sold in Turkey are mostly imported products. Although a wide variety of aromatic plants such as lavender, thyme and rose can be grown in our fertile lands, they are not sufficiently utilised. The essential oil of lavender extracted by steam distillation method is frequently used by the pharmaceutical and chemical industry due to the chemicals it contains. Especially linalyl acetate and linalool are the two most important components that determine the quality of lavender oil. Camphor is the most emphasised component of lavender oil in terms of quality and market value. Lavender oils with a camphor content of less than 0.5% are considered to be of high quality and are sold at high prices. Our preliminary experiments have shown that English lavender, which is the highest quality lavender in the world due to its low camphor content, can contain up to 8% camphor in the essential oil when grown in Turkey. Due to both its allergenic effects and its negative impact on the quality of the oil, our aim is to determine the conditions for an economical separation method to obtain a healthier and higher quality product and a more profitable product for the producer by removing camphor from lavender oils produced in Turkey. In this study, lavender essential oil, which is mainly used in food and pharmaceuticals and produced by water vapour distillation in the laboratory, was separated by column chromatography. As a result, polyamide packed column with p-cymene mobile phase was found to have the best parameters for the separation of camphor. For pesticide analysis, chlorpyrifos, of which level was 16,94 ppb detected in the first product of clove essential oil obtained by water vapour distillation, was reduced at below 10 ppb after column chromatography with 4 different green solvents.