Doğu Akdeniz'deki potansiyel enerji kaynakları ve bölge ekonomileri üzerindeki etkisi
Potential energy resources in the Eastern Mediterranean and their impact on the economies of the region
  1. Tez No: 833698
  2. Yazar: SALİH BOZTUNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİKE ELİF BİLDİRİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
İnsan uygarlığının yerleşik hayata geçtiği ilk yıllardan itibaren enerji, insanlığın gelişimi için önemli bir yer tutmaktadır. Tarih boyunca kurulmuş olan ilk medeniyetler göz önüne alındığında insanlar, su ve güneşin bol olarak bulunduğu coğrafyalara medeniyetler kurma eğilimine girmişlerdir. Yakın zaman olarak adlandırabileceğimiz, 18 ve 19. Yy' da ilk olarak İngiltere'de başlayan Sanayi Devrimi ile buharlı makineler kullanılmaya başlanmış ve insanlığın enerjiye olan ihtiyacı sürekli olarak artmaya başlamıştır. İlk olarak, ortaya çıkardığı yüksek ısı ve enerji dolayısı ile ısınma ihtiyacı olarak kullanılmaya başlanan kömürün doğaya ve çevreye verdiği zarar dolayısı ile yerini zamanla artan teknolojik gelişmeler ve yapılan keşifler ile doğalgaz ve petrol almaya başlamıştır. Petrol, doğalgaz ve kömür gibi birincil enerji kaynakları aynı zamanda fosil yakıt olarak adlandırılır. Bunun sebebi ise bu yakıtların doğada oluşmaya başlamasının binlerce yıl sürmesi ve tükenir olmasıdır. Günümüzde ise 2000 yılından itibaren Doğu Akdeniz bölgesinde yapılan araştırmalar neticesinde dünya üzerinde bulunan petrol rezervlerinin %47'si, doğalgazın ise %43'ü Doğu Akdeniz bölgesinde bulunur. Bulunan bu büyük miktardaki enerji rezervlerinin, küresel güç olmak için çabalayan ülkelerin bütün dikkatini ve ilgi odağını bu bölgeye çevirmiştir. Ayrıca, enerjiye bağımlı ülkeler açısından, tespit edilen enerji kaynaklarının ihraç edilerek ekonomik büyümeye katkı sağlamasını hedefleyen Doğu Akdeniz'e komşu ülkeler ve diğer küresel güçler çıkarılan enerji kaynaklarının güvenli şekilde ihracatını sağlamak maksadı ile bu bölgeye askeri birliklerini sevk etmeye ve enerji yollarını güvence altına almaya çalışmaktadır. Tüm bunlar göz önüne alındığı zaman Doğu Akdeniz bölgesi hem ekonomik hem de askerî açıdan çok önemli ve stratejik bölge olarak önemini korumaktadır. Bu çalışmanın amacı Doğu Akdeniz bölgesinde bulunan son derece önemli, oluşması binlerce yıl süren ve bu kaynakları kullanacak ülkeleri enerji açısından yüzlerce yıl boyunca dışa bağımlılıktan kurtaracak olan bu enerji kaynaklarının bölge ülkelerin üzerindeki etkisini, ülkelerin bu bölgedeki ekonomik ve stratejik hamlelerini içermektedir.
Özet (Çeviri)
Since the first years of human civilization's transition to settled life, energy has held an important place for the development of humanity. Considering the first civilizations that were established throughout history, people have entered into a tendency to establish civilizations in geographies where water and sun are abundant. 18 And 19, which we can call the near future. With the Industrial Revolution, which first started in England in the century, steam engines began to be used and humanity's need for energy began to increase continuously. Firstly, due to the high heat and energy it generates, coal, which has started to be used as a need for heating, has started to be replaced by natural gas and oil due to the damage it causes to nature and the environment, with increasing technological developments and discoveries made over time. Primary energy sources such as oil, natural gas and coal are also called fossil fuels. The reason for this is that it takes thousands of years for these fuels to start forming in nature and they are depleted. Today, as a result of research conducted in the Eastern Mediterranean region since 2000, 47% of the world's oil reserves and 43% of natural gas are located in the Eastern Mediterranean region. These large amount of energy reserves found have turned all the attention and focus of attention of countries striving to become a global power to this region. In addition, from the point of view of energy-dependent countries, countries neighboring the Eastern Mediterranean and other global powers that aim to contribute to economic growth by exporting identified energy resources are trying to deploy their military units to this region and secure energy routes in order to ensure the safe export of extracted energy resources. When all these are taken into account, the Eastern Mediterranean region remains very important both economically and militarily and as a strategic region. The purpose of this study includes the impact of these energy sources on the countries of the region, the economic and strategic moves of the countries in this region, which are extremely important in the Eastern Mediterranean region, which take thousands of years to formd and will save the countries that will use these resources from external dependence for hundreds of years in terms of energy.