Doğu Akdeniz enerji anlaşmazlığı: SWOT analizi bağlamında Türkiye
The Eastern Mediterranean energy dispute: Turkey in the context of SWOT analysis
- Tez No: 818063
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEMAN ERDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez, son yıllarda rekabetin hızlandığı bir bölge olarak Doğu Akdeniz'deki enerji anlaşmazlığını ve bu çerçevede SWOT tekniği ile Türkiye'nin bölgedeki stratejilerini açıklamayı amaçlamaktadır. SWOT; (Strengths, Weaknesses, Opportunities, Threats; Güçlü yönler, Zayıf yönler, Fırsatlar, Tehditler) stratejik bir yöntemdir. Bu yöntem bir kurum veya durumu bütüncül olarak ele almayı ve olaylara geniş bir açıdan bakarak tüm olasılıkları görmeyi sağlar. SWOT analizi güçlü ve zayıf noktaları ortaya çıkartmayı, strateji belirlemeyi, fırsatları değerlendirmeyi ve tehditlere karşı önlem alıp savunma mekanizması geliştirmeyi amaçlar. Bu analiz yöntemi günümüzde farklı alanlarda kullanılmaktadır. Strateji belirlemenin önemli olduğu uluslararası ilişkilerde de SWOT analizinin kullanılması sorunların çözümüne başka bir boyut kazandırabilir. Sorunların sınırları aşarak birçok ülkeyi içine alacak şekilde genişlediği günümüz dünyasında farklı bölgelerde güç mücadeleleri yaşanmaktadır. Bu açıdan jeopolitik önemi günden güne artan Doğu Akdeniz, güç mücadelesinin yoğun olarak yaşandığı bir bölgedir. Bu bölgede keşfedilen hidrokarbon kaynakları ülkeler arası çıkar çatışmalarına neden olmakta ve birçok ülke bu kaynaklardan en çok kârı sağlamak için stratejiler geliştirmektedir. Bölgede Türkiye de kendi çıkarlarını korumak istemektedir. Bu tezde; Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin bölgesel-küresel aktörlerle rekabeti sorgulanarak mevcut-potansiyel durumu ortaya koyulmaya çalışılacaktır. Araştırmada esas olarak Doğu Akdeniz'de yaşanan enerji mücadelesinde Türkiye'nin güçlü yönleri, zayıf yönleri, elde edebileceği fırsatlar ve karşılaştığı tehditler nelerdir sorularına cevap aranacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explain the energy conflict in the Eastern Mediterranean as a region where competition has accelerated in recent years, and in this context, Turkey's strategies in the region with the SWOT technique. SWOT (Strengths, Weaknesses, Opportunities, Threats) is a strategic method. This method enables one to handle an institution or situation from a holistic approach and to see all possibilities by looking at events from a broad perspective. SWOT Analysis purposes to reveal strong and weak points, determine strategies, evaluate opportunities, and develop a defense mechanism by taking precautions against threats. This analysis method is used in different areas today. The use of SWOT Analysis in International Relations, where strategy determination is substantial, can add another dimension to the solution of problems. In today's world, where the problems have expanded to include many countries by going beyond borders, power struggles are experienced in different regions. In this respect, the Eastern Mediterranean, whose geopolitical significance is augmenting day by day, is a region where the power struggle is intense. The hydrocarbon resources discovered in this region cause conflicts of interest between countries and many countries enhance strategies to make the most profit from these resources. Turkey also wants to protect its own interests in the region. In this thesis; Turkey's competition with regional-global actors in the Eastern Mediterranean will be questioned and its current-potential situation will be tried to be submitted. In the research, answers will be sought to the questions of what are Turkey's strengths, weaknesses, opportunities, and threats it faces in the energy struggle in the Eastern Mediterranean.