Evaluating speech acts elements in english as a foreign language textbooks published in Turkey
Türkiye'de basılan yabancı dil olarak ingilizce ders kitaplarında sözeylemlerin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 833713
  2. Yazar: YAREN KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Edimbilim ögeleri yabancı dilde iletişimin önemli bir parçasıdır. İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin İngilizce'de etkili iletişim kurabilmeleri için edimbilim unsurlarının farkında olmaları gerekir. Bu nedenle İngilizcenin yabancı dil olarak öğretimi edimbilim öğretimi içermelidir. Ders kitapları, İngilizcenin yabancı dil olarak öğretildiği sınıflarda vazgeçilmez bir rehber olarak görüldüğünden, İngilizce ders kitaplarında edimbilim unsurları sunulmalıdır. Bu amaçla bu çalışmada Milli Eğitim Bakanlığına bağlı devlet okullarında kullanılan A2 düzeyi ders kitaplarında edimbilim ögelerinin kullanımı araştırılmaktadır. Özellikle 5, 6, 7 ve 8. sınıf ders kitaplarındaki söz edimleri sunumu ve dil işlevleri olarak katkıları ve ilişkileri araştırılmıştır. Searle'nin (1979) taksonomisi ve Celce-Murcia ve Dörnyei'nin (1995) işlevsel dil öğretimine yönelik organizasyonel şemadan yararlanılmıştır. Nitel verileri toplamak için sayfa analizi yapılırken, farklı sınıflarda ve yeterlilik seviyelerinde okutulan ders kitapları arasında söz eylemlerinin kullanımındaki istatistiksel olarak anlamlı farklılıkları ortaya çıkarmak amacıyla log-olabilirlik hesaplamaları yapılmıştır. Söz eylemlerinin genel sıklık dağılımının sayfa analizi, temsili söz edimlerinin tüm ders kitaplarında daha yüksek bir sıklığa sahip olduğunu, bunu sırasıyla yönlendirici, ifade edici ve bağlayıcı söz edimlerinin izlediğini ortaya çıkarmıştır. Bildirici söz eylemi seçilen ders kitaplarının hiçbirinde yer almamıştır. Log-olabilirlik hesaplamaları, her kitaptaki söz eylemlerinin toplam cümle sayısına göre oranı değerlendirilerek ve ikili karşılaştırmalar yapılarak gerçekleştirilmiştir. Karşılaştırılan her çift, istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olduğunu veya hiç fark olmadığını ortaya çıkardı. 5 ve 6. sınıf ders kitaplarında ifade edici ve bağlayıcı konuşma eylemleri açısından önemli farklılıklar görülmektedir. 5 ve 7. sınıf ders kitapları arasında anlamlı bir farklılık görülmemektedir. 5 ve 8. sınıf ders kitapları, yönlendirici söz edimlerinin kullanımında önemli farklılıklar göstermektedir. 6 ve 7. sınıf ders kitaplarında ifade edici söz edimleri açısından anlamlı bir farklılık görülürken, 6 ve 8. sınıf ders kitaplarında bağlayıcı söz edimlerinin kullanımında anlamlı bir farklılık görülmektedir. 7 ve 8. sınıf ders kitapları, bağlayıcı, ifade edici ve yönlendirici söz edimlerinin istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar gösterdiğini ortaya koyduğu için daha fazla anlamlı farklılıklar ortaya koymaktadır. Tüm bulgulara dayanarak öğretmenlere, materyal tasarımcılarına ve araştırmacılara gelecekteki araştırmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Pragmatic elements are an essential part of communication in a foreign language. EFL learners must be aware of pragmatic elements to communicate effectively in English. Therefore, teaching English as a foreign language should include pragmatic teaching. As textbooks are considered an indispensable guide to teaching English in EFL classes, pragmatic elements should be presented in EFL textbooks. To this end, this study investigates the use of pragmatic elements in A2-level textbooks used in public schools affiliated with the Ministry of National Education. Specifically, speech acts presentation in the textbooks for the 5th, 6th, 7th, and 8th grades and the contributions and relations as language functions were investigated. Searle's (1979) taxonomy and Celce-Murcia and Dörnyei's (1995) organizational framework for functional language instruction were employed. While page-by-page analyses were conducted to collect qualitative data, log-likelihood calculations were conducted to reveal statistically significant differences in the use of speech acts across the textbooks taught in these different grades and proficiency levels. Page-by-page analysis for the overall frequency distribution of speech acts revealed that representative speech acts have a higher frequency in all of the textbooks, followed by directive, expressive, and commissive speech acts respectively. The declarative speech act was not included in any of the chosen textbooks. Log-likelihood calculations were conducted by assessing the ratio of speech acts in each book relative to the total number of sentences and conducting pairwise comparisons. Each pair that is compared revealed statistically significant differences or no differences at all. 5th and 6th grade textbooks show significant differences in expressive and commissive speech acts. 5th and 7th grade textbooks show no significant difference. 5th and 8th grade textbooks show significant differences in the use of directive speech acts. 6th and 7th grade textbooks show a significant difference in expressive speech acts, while 6th and 8th grade textbooks show a significant difference in the use of commissive speech acts. 7th and 8th grade textbooks show more significant differences as they reveal that commissive, expressive, and directive speech acts show statistically significant differences. Based on all of the findings, implications for teachers, material designers, and researchers for further studies were proposed.