The search for political and social transformation: Doğan Avcioğlu and his stance on the subject of history from the 1960s to 1980
Siyasi ve toplumsal değişim arayışı: Doğan Avcıoğlu ve 1960'lardan 1980'e tarihin öznesi hakkındaki duruşu
- Tez No: 833714
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET OKYAYUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tez Türkiye solunun en tartışmalı figürlerinden biri olan Doğan Avcıoğlu'nun (1926-1983) siyasi duruşunu analiz etmeye çalışmaktadır. Bu tezin temel amacı Türkiye'de sosyalist hareketin uyanışı döneminde, Avcıoğlu'nu ve onun düşüncelerini karşılıklı olarak incelemektir. Başlangıçta, Avcıoğlu'nun düşünceleri yanında 1960'lı yıllardaki siyasi ortamın çerçevesi çizilmeye çalışılmaktadır. İkinci adım olarak, üzerinde durmak için Avcıoğlu'nun düşüncelerinin en önemli bileşenleri seçildi. İlerleyen bölümlerde işçi sınıfının olgunlaşmamış olduğu fikri tartışılırken, Avcıoğlu tarafından da paylaşılan bu görüşün bir aydın olarak kendisinin siyasi tutumu ile maddi bağlarını oluşturmak amaç edindi. Bu tezin temel iddiası olarak, yetersiz ve/veya henüz yeteri kadar gelişmemiş koşullarda aydın-sınıf bağının kurulmasını imkansıza yakın olduğu ileri sürüldü. Diğer yandan, bu eylemin tek başına entelektüeller tarafından kurulmasını beklemek de başka bir sorun olarak kabul edilebilir. Avcıoğlu bahsedilen bu durumun bir örneğidir. Ancak hem kendisi hem de içinde bulunduğu hareketler bu sıkıntıyı aşmayı başaramamışlardır.
Özet (Çeviri)
This thesis tries to analyse the political stance of Doğan Avcıoğlu (1926-1983) as one of the most controversial political figures of the left in Turkey. The fundamental purpose of this thesis is to examine Avcıoğlu and his political ideas in a reciprocal relationship during the most turbulent period of the socialist movement in Turkey. In the beginning, besides the ideas of Avcıoğlu, a framework of the political sphere of the 1960s tried to be formed. In the second step, the most significant components of Avcıoğlu's ideas were chosen to be emphasized. In later parts, while discussing the idea of the immaturity of the working class, a material connection aimed to be formed with this idea shared by him to resolve Avcıoğlu's political stance as an intellectual in the 1960s. As the keystone of this thesis, it was claimed that, in immature and insufficient conditions, building a successfully connected intellectual-class relationship is nearly impossible. On the other hand, expecting this action only from the intellectuals might be accepted as another problematic point. For the subject of this thesis, Avcıoğlu was an instance of that circumstance. However, he and the movements he was involved in could not overcome this depression.