Bağımsız denetim sürecinde kurumsal yönetimin işletmenin sürekliliği varsayımı üzerindeki etkisi
The effect of corporate governance on the going concern assumption i̇n the i̇ndependent audit process
- Tez No: 833712
 - Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞAH KARAVARDAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Giresun Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 126
Özet
Kurumsallaşma kavramı toplumun her kesiminde dile getirilen fakat herkesin farklı anlam yüklediği bir kavramdır. Kurumsallaşmada anlaşılması gereken, bir işletmenin sürekliliğinin belli kişilerin varlığına bağlı kalmaksızın bir sistem anlayışının içerisinde oluşmasıdır. İşletmenin sürekliliği, işletmelerin faaliyetlerini bir süreye bağlı kalmaksızın sürdüreceğini ifade etmektedir. Ayrıca işletmelerin sürekliliği, denetim ve muhasebe standartları kavramları aracılığıyla da açıklanabilmektedir. Bu çalışmanın amacı kurumsal yönetim endeksinde yer alan ve yer almayan işletmelerin sürekliliklerinin bağımsız denetim süresince incelenmesidir. Çalışma kapsamında 2010-2019 yılları arasında bağımsız denetçilerin görüşlerinden yararlanılarak kurumsal yönetim endeksinde yer alan ve kurumsal yönetim endeksinde yer almayan toplam 86 işletmenin verileri dikkate alınmıştır. Çalışma sonucunda Lojistik Regresyon ve Eşleştirilmiş (Bağımlı) Örneklem T Testlerinden yararlanılarak elde edilen bulgulara bakıldığında kurumsal yönetim endeksinde yer alan ve yer almayan işletmeler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of institutionalization is a concept that is expressed in every part of the society, but everyone has a different meaning. What should be understood in institutionalization is that the continuity of an enterprise is formed within a system understanding, regardless of the presence of certain people. The continuity of the business means that the businesses will continue their activities without being bound by a period. In addition, the continuity of businesses can be explained through the concepts of auditing and accounting standards. The aim of this study is to examine the continuity of the companies included or not included in the corporate governance index during the independent audit. Within the scope of the study, the data of a total of 86 companies included in the corporate governance index and not included in the corporate governance index were take into account by using the opinions of independent auditors between 2010-2019. As a result of the study, when the findings obtained by using Logistic Regression and Paired (Dependent) Sample T-Tests were examined, no statistically significant difference was found between the companies included and not included in the corporate governance index.