The role of blame, self-compassion, and sexism on wellbeing after break-up
Suçlamanın, öz şefkatin ve cinsiyetçiliğin ayrılık sonrası iyilik halindeki rolü
- Tez No: 833715
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY SAKALLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Romantik ayrılıklar çok stresli olabilir ve genellikle kişinin öznel iyi oluşunu etkiler. Ayrılıklardan sonra iyi olma halini etkileyebilecek çeşitli sosyal psikolojik değişkenler olabilir. Bu tezin amacı, suçlama, öz-şefkat ve cinsiyetçiliğin ayrılık sonrası iyilik haline etkisini incelemek ve öz-şefkatin kendini suçlama ve iyilik hali üzerindeki düzenleyici etkisini incelemektir. Bu çalışmanın katılımcıları, yaşamları boyunca en az bir kez ayrılık yaşamış heteroseksüel bireylerdir. 232 kadın ve 63 erkekten (Myaş = 23.34; SD = 4.83) oluşan 296 katılımcı, demografik bilgi formu, PANAS, Yaşam Doyumu Ölçeği, Öz-Duyarlık Ölçeği ve Çelişik Duygulu Cinsiyetçilik ölçeğini doldurdu ve veriler SPSS 20 kullanılarak analiz edildi. Regresyon analizi, kendini suçlamanın pozitif duygulanımı negatif olarak yordadığını, negatif duygulanımı ise pozitif yordadığını göstermiştir. Benzer şekilde öz-şefkatin yaşam doyumunu ve pozitif duygulanımı pozitif yordadığını, negatif duygulanımı ise negatif yordadığını göstermiştir. Partneri suçlama ise olumsuz duygulanımı pozitif anlamda yordamıştır. Bununla birlikte, düşmanca ya da koruyucu cinsiyetçilik, öznel iyi oluş ile anlamlı bir şekilde ilişkili bulunmamıştır. Öz-şefkatin ve kendini suçlama arasındaki etkileşimin öznel iyi oluşa etki etmediği bulunmuştur. Bu tezin sonucu, romantik ayrılıktan sonra. kendini suçlama ve öz-şefkatin öznel iyi oluş üzerindeki önemini desteklemektedir.Gelecekteki çalışmalar, bu araştırmayı cinsiyet dağılımını dengeleyerek, farklı kültürlerle ve heteroseksüel olmayan insanlarla yapılan çalışmalarla genişletmelidir.Bu sonuçlar pratik amaçlarla ve müdahaleler oluşturmak için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Break-ups can be very stressful and often impact one's subjective well-being. There might be various social psychological variables that may affect well-being after breakups. The purpose of the thesis is to examine the association between blame, selfcompassion, and sexism on well-being after a break-up and the moderating effect of self-compassion on self-blame and well-being relation. Participants of this study were heterosexual individuals who experienced break-up at least once in their lifetime. 296 participants composed of 232 women and 63 men (Mage = 23.34; SD = 4.83) completed the demographic information form, PANAS, Life Satisfaction Scale, Self-Compassion Scale, and Ambivalent Sexism Inventory. Regression analysis showed that self-blame negatively predicts positive affect and positively predicts negative affect and selfcompassion positively predicts life satisfaction, positive affect and negatively predicts negative affect. Also, partner blame positively predicts negative affect. However, benevolent and hostile sexism was not found to be significantly predict by any of the subjective well-being components. Self-compassion did not moderate the relation between self-blame and subjective well-being. This thesis's result supports the importance of blame and self-compassion on subjective well-being after relationship dissolution. Future studies should extend this research by balancing the gender distribution, and studies with different cultures and non-heterosexual people. These results also can be used for practical purposes and for creating interventions.