Passionate work ethics: Affective economy of precarity and flexibility
Tutkulu çalışma etiği: Güvencesizliğin ve esnekliğin duygulanımsal ekonomisi
  1. Tez No: 833722
  2. Yazar: MUSTAFA ÇAĞLAR ATMACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAD ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 371
Özet
Bu çalışmada, günümüz esnek ve güvencesiz post-Fordist çalışma düzeninin çalışma ideolojisini tesis ettiğini iddia ettiğim Tutkulu Çalışma Etiği'ni,“duygulanımsal ekonomi”kavramsal çerçevesi içinde inceliyorum. Daha spesifik olarak, günümüz post-Fordist kapitalizmin spesifik emek biçimi olarak“gayri maddi emek”biçimine ve bu emek biçiminin epitomu olarak esnek ve güvencesiz freelance çalışma tarzına odaklanıyorum. Henüz çalışma hayatına dahil olmamış öğrenciler/yeni mezunlar ve halihazırda freelance çalışan bağımsız profesyonellerle gerçekleştirilmiş mülakatlara dayanan bu çalışma, günümüz yaygın esnek ve güvencesiz post-Fordist çalışma rejiminin kendisini nasıl arzulanır kıldığını; bunu ne tür duygu yapıları ve duygulanımsal mekanizmalar üzerinden yaptığını anlamaya çalışıyor. Çalışmanın temel iddiası, Tutkulu Çalışma Etiği'nin arzularımıza, umutlarımıza, korkularımıza yaptığı“duygulanımsal yatırımla”, güvencesizliğin üstünü örten“özgürlük illüzyonuyla”, Spinoza'nın tabiriyle“edilgen neşeli duygular”yaratarak yaygın güvencesizliğin ve esnekliğin üstünü örten ve arzulanır kılan bir çalışma etiği yarattığıdır. Bu bağlamda, Tutkulu Çalışma Etiği'nin“özgürlük”,“zaman-mekansal esneklik”,“kendini gerçekleştirme”ve“duygulanımsal tatmin”vaatleriyle
Özet (Çeviri)
In this study, I examine the Passionate Work Ethics within the conceptual framework of“affective economy”, which I argue establishes the work ideology of today's flexible and precarious post-Fordist work regime. More specifically, I focus on“immaterial labor”as a specific form of labor in today's post-Fordist capitalism and flexible and precarious freelancing as its epitome. Based on interviews with students/recent graduates who have not yet entered the working life and independent professionals who are currently working as freelancer, this study seeks to understand how today's prevalent flexible and precarious post-Fordist work regime makes itself desirable, through what kind of structures of affects and affective mechanisms. The main claim of the study is that the Passionate Work Ethics, with its affective investment in our desires, hopes and fears, with its“illusion of freedom”that covers up precarity creates a work ethics that makes desirable widespread precarity and flexibility through“passive joyful affects”. In this context, it has been revealed that the Passionate Work Ethics operates by arousing motivation, impulse and desire with the promises of“freedom-autonomy”,“spatio-temporal flexibility”,“self-realization and self-development”and“affective satisfaction”.