Local authorities' approach towards architectural competitions on the basis of public participation: The case of 100. Yıl Office Block, Ankara
Yerel yönetimlerin mimari yarışmalara halk katılımı temelinde yaklaşımı: Ankara 100. yıl çarşısı örneği
- Tez No: 833734
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ BASA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Mimari yarışmalar, belirli bir tasarım problemine yönelik optimum çözümü bulmak adına en uygun araçlardan biridir. Yerel yönetimler gibi çeşitli yönetim organları, arzu ettikleri tanıtım olanağını sunduğu ve potansiyel destekçileri arasındaki popülaritesini artırdığı için mimari yarışmalarla ayrıca ilgilenmektedir. Kimi durumlarda ise, idari faaliyetler hakkında şeffaf bir çerçeve çizmek adına yarışmalara halkın katılımı sağlanır. Belli bir proje hakkında halkın fikrini sormak basit bir prosedür gibi görünse de incelikli bir şekilde ele alınmalıdır; aksi halde bu durum kolaylıkla kitlelerin manipüle edildiği bir araca dönüşebilir ve sağlıksız bir çoğulculuk modeline yol açar. Halk katılımcılığı son zamanlarda ortaya çıkan bir durum olmamasına rağmen akademik çalışma alanında oldukça genç bir konudur. Dolayısıyla bu tez, yerel yönetimlerin mimari yarışmalarda halk katılımına yönelik bakış açısını sonuçlar üzerinden eleştirel bir tavırla incelemektedir. Halk katılımının yarışmalara entegre edilmesinde kullanılan yöntemler, alandaki uygulamalar kadar çeşitlidir. Bu konuyu yerel ölçekte kapsamlı bir şekilde örneklemek adına, yapı alanının son 60 yılda üç farklı yarışmaya konu olması ve tartışmalı bir sürecin sonucu olarak yıkılması sebebiyle 100.Yıl Çarşısı örneklem olarak seçilmiştir. Bu örneğin halk katılımcılığı bazında incelenmesi ile birlikte yerel yönetimlerin mimari yarışmalara yönelik bakış açısı derinlemesine tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Architectural competitions are one of the most suitable tools for finding the optimal solution to a given design problem. Administrative bodies like local authorities are interested in architectural competitions since these provide the desired publicity and increase their popularity among potential supporters. In certain cases, public participation is employed in competitions so as to draw a transparent framework about the administrative operations. Asking for public opinion on a project seems like an effortless procedure yet it must be deliberately handled; otherwise, it can easily transform into a medium to manipulate masses and lead to an unhealthy form of pluralism. Though public engagement in decision-making mechanism is not a recent development, it is quite young as an academic research field. Therefore, this thesis studies local authorities' outlook regarding public participation in architectural competitions with a critical look on the results. The methods for integrating public participation in competitions vary, as well as the implications. So as to fully illustrate this at a local scale, 100. Yıl Office Block was selected as a case study, since the building area has been subject to three different competitions in the last 60 years and is currently demolished as a result of a controversial process. Through inquiring this case with reference to public participation, local authorities' standpoint about architectural competitions is thoroughly discussed.