Implementation of the curriculum through the lens of english teachers' curriculum conceptualizations: A multi-case study
İngilizce öğretmenlerinin eğitim program kavramsallaştırmaları objektifinden eğitim programının uygulanması: Bir çoklu durum çalışması
  1. Tez No: 833737
  2. Yazar: NEVİN AVCI TÜKENMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET OK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 322
Özet
Bu çalışma, farklı devlet liselerinde görev yapan İngilizce öğretmenlerinin eğitim program kavramsallaştırmalarını keşfetmeyi ve bu kavramsallaştırmaların öğretmenlerin program uygulamalarıyla uyumunu incelemeyi amaçlamıştır. Çalışmada çoklu durum çalışması araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırma mekânı bir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile bir Anadolu Lisesidir. Veriler, bu okullarda çalışan dokuz öğretmenden toplanmıştır. Araştırma mekânlarının belirlenmesinde ölçüt örnekleme yöntemi kullanılırken, araştırmaya uygun öğretmenlerin seçiminde tipik durum örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme ve gözlem formları ve doküman incelemesi yoluyla toplanmıştır. Toplanan veriler içerik analizi yöntemiyle dört aşamalı bir veri analizi süreci izlenerek çözümlenmiştir: (1) veri kodlama, (2) temaların belirlenmesi, (3) kodların ve temaların düzenlenmesi, (4) bulguların belirlenmesi ve yorumlanması (Yıldırım ve Şimşek, 2018). Çalışmanın sonucunda dört farklı eğitim program kavramsallaştırması keşfedilmiştir. Araştırma mekânlarından birinde“indirgenmiş kendine özgü program kavramsallaştırması”hâkimken, diğer araştırma mekânında“dönüştürücü program,”“geçişteki program”ve“ayrık program”olmak üzere üç farklı program kavramsallaştırması keşfedilmiştir. Ayrıca, analiz, öğretmenlerin eğitim program kavramsallaştırmaları ile öğretmenlerin eğitim programı uygulamalarının tamamen örtüştüğünü ve öğretmenlerin programı kavramsallaştırdıkları şekilde uyguladıklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to explore the English teachers' curriculum conceptualizations working in different types of public high schools and to examine the congruency of those conceptualizations with the teachers' practices. The study used a multi-case design. The research sites were a Vocational and Technical Anatolian High School and an Anatolian High School, and data were collected from nine teachers. While in the identification of research settings criterion sampling method was employed, to select the teachers eligible for the study typical case sampling method was used. Data were collected through semi-structured interview and observation schedules prepared by the researcher, and review of documents. The data in this study were analyzed through content analysis, using a four step data analysis process: (1) data coding, (2) identification of the themes, (3) organization of the codes and themes, (4) identification and interpretation of the findings (Yıldırım & Şimşek, 2018). As a result of the study, four different types of curriculum conceptualizations were explored. In one of the settings there was a reduced idiosyncratic curriculum conceptualization, while three different conceptualizations were explored in the other as: transformative curriculum conceptualization, curriculum in transition, and disconnected curriculum. Besides, the analysis indicated that the curriculum conceptualizations of the teachers and the teachers' practices were fully correspondent revealing that the teachers were implementing the curriculum as they conceptualized.