Military robots: Ethics of lethal autonomous weapon systems
Askeri robotlar: Ölümcül otonom silah sistemlerinin etiği
  1. Tez No: 833740
  2. Yazar: SALİH GÜLMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ PARKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tezde, Ölümcül Otonom Silah Sistemlerinin (OSS) etik etkileri araştırılmıştır. Tezin ana odak noktası, OSS'lerin bir sorumluluk boşluğuna yol açıp açmadığı sorusudur. Sorumluluk boşluğu argümanı, OSS'lerin eylemleri için hiç kimsenin sorumlu tutulamayacağını ve bu nedenle sorumluluk atamalarında bir boşluk oluşacağını iddia eder. Ancak, bu çalışmada, tasarımcılar ve tasarımları arasında özel bir ahlaki bağlantı olduğunu söyleyen vekaleten sorumluluk kavramı ortaya atılmış ve tasarımcıların OSS'lerin eylemleri için sorumlu tutulabileceği öne sürülmüştür. Sonuç olarak, tezin ana argümanı sorumluluk boşluğunun ortadan kalkacağını iddia eder.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the ethical impacts of Lethal Autonomous Weapon Systems (LAWS) have been investigated. The main focus of the thesis is the question of whether LAWS lead to a responsibility gap. The responsibility gap argument posits that no one bears responsibility for the actions of LAWS, resulting in a gap in responsibility assignments. However, I introduce the concept of vicarious responsibility, demonstrating that designers of LAWS can be held morally responsible for their design due to their moral entanglement. The central argument of the thesis posits that it is possible to attribute moral responsibility, albeit in a vicarious sense, to the designers of LAWS, thereby bridging the responsibility gap.