Bir sosyal siyaset kurumu olarak ahilik
As A Social policy institution: Ahilik
  1. Tez No: 140466
  2. Yazar: İSMET UÇMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRAK KURTULUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
oz Ahiliğin, orijinal bir Türk kurumu mu, yoksa Arap, Fars ya da Avrupa-Bizans kökenli bir kurum mu olduğu tartışmalı olmakla birlikte, onun bir başka orjinden aynıyla kopya edilerek kurulmuş bir teşkilat ya da tarikat olmayıp, daha ziyade sosyo-ekonomik bir zorunluluktan veya sahip oldukları inanç ve kültürün etkisiyle ortaya çıkan orijinal bir Türk-Anadolu sentezi olduğunu düşünmek daha uygun olur. Ahilik kurumu; Anadolu Selçuklu devleti zamanında Miladi XIII. yüz yılda kurulup XX. yüz yıla dek, köylere varıncaya kadar Anadolu Türk toplumunda varlığını kesintisiz bir biçimde sürdüren, Türk toplumunun birlik ve beraberliğini, refah ve düzenini sağlayan ve halkın maddi-manevi ihtiyaçlarına karşılık verebilecek tarzda örgütlenen, esnaf ve sanatkâr kuruluşlarına eleman yetiştiren, onların işleyiş ve kontrollerini düzenleyen, iş-meslek-ahlak disiplini, şeyh, usta, kalfa, çırak, yamak hiyerarşisi doğrultusunda çalışmayı bir tür ibadet telakki eden; sınai, ticari, askeri, ekonomik, toplumsal, eğitsel ve kültürel faaliyetlerde bulunan bir sivil toplum kuruluşudur. Bu çalışmada; Ahilik kurumunun ortaya çıkışı, diğer kurum ve kuruluşlarla ilişkisi, gördüğü fonksiyonlar genel olarak ortaya konduktan sonra, hem dar ve hem de özellikle geniş anlamda yerine getirmiş olduğu sosyal politika fonksiyonları üzerinde durulmaktadır. n
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Whether Ahilik was an original Turkish institution or had Arabic, Persian or Euro-Byzantine roots is widely debated. Neither was it a complete replica of an organization or a sect. It may be more convenient to argue that it was originated from socio economic needs and a Turkish-Anatolia synthesis brought about by the effect of faith and culture of that society. Ahilik is a (non-governmental) civil society organization which involved in industrial, commercial, military, economic, social, educational and cultural activities. It was established during the Anatolian Seljukies in the XIII Century and maintained its existence without interruption until the 20th Century. It provided Turkish society with unity, integrity, prosperity and order, contributed to the organization of the society in accordance with material and spiritual needs, trained people for tradesmen guilds, regulated their functioning and controlling, considered hard working as worship in line with work-trade-ethic discipline and the hierarchy of sheik, master, journeymen, apprentice and novice. This thesis intends to study the rise of Ahilik as an institution, its relations with other institutions and establishments, its functioning, its social and political rationale in both a general and a narrow sense. m