İngiltere-İskoçya arasındaki ilişkinin ekonomi-politik niteliğinin AB üyeliği bağlamındaki dönüşümü
The transformation of the economy-politics of the relationship between England and Scotland in the context of EU membership
- Tez No: 833739
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖRSAN ÖCAL AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez, İngiltere-İskoçya-AB arasındaki ekonomi-politik ilişkiyi incelemektedir. Ülkeye özgü koşullar nedeniyle ilk olarak İngiltere'de gerçekleşen Endüstri Devrimi ile birlikte yoğun üretime geçilmiş, artan üretim sonucunda yeni pazarlara ihtiyaç duyulmuştur. Bu yeni pazarların bulunması sömürgecilik aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Sömürgeciliğin, İngiltere ile sömürgeleri arasındaki ilişkilerde süreklilik arz eden önemli etkileri olmuştur. 1707 yılında İngiltere ve İskoçya'nın birleşmesi ile kurulan birlik, sömürgecilik ile ilgili olarak İskoçya için önemli tartışmaların odağını oluşturmaktadır. Literatürde İskoçya' nın durumuna ilişkin olarak İskoçya'nın İngiltere'nin sömürgesi olduğuna dair görüş ile İskoçya-İngiltere arasındaki ilişkinin karşılıklı çıkar esasına dayalı olduğuna dair iki farklı görüş bulunmaktadır. Bu tezde İskoçya'nın ele alınmasının sebebi İskoçya'nın bu tartışmalı durumudur. Bu iki farklı görüş sonucunda İngiltere ve İskoçya arasında sömürgecilik ilişkisinin atipik bir sömürgecilik ilişkisi olduğu sonucuna varılmaktadır. AB üyeliği, İngiltere-İskoçya arasındaki ilişkide önemli bir dönüm noktasını oluşturmaktadır. Üyelik öncesinde ilişkiler karşılıklı fayda üzerinde kuruluyken, üyelikle birlikte ilişkinin içeriğini bölgeselcilik ve bağımsızlık belirlemektedir. İngiltere' nin eski sömürgeleri olan Commonwealth ülkeleri ile ilişkisi AB ile olan ilişkisini etkilemiştir. İngiltere' deki Avrupa şüphecileri, AB' yi İngiltere'nin serbest ticaretini engelleyen bir unsur olarak nitelemektedirler. Avrupa şüphecilerine göre, İngiltere, AB üyeliğinden ayrılmalı eski sömürgeler ile olan ekonomik ilişkilerini yeniden canlandırmalıdır. Bu fikir Brexit'i destekleyenlerin en önemli argümanlarından biridir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the economy-politics relationship between England-Scotland-EU. Due to country-specific conditions, intensive production began with the Industrial Revolution, which first took place in England, and new markets were needed as a result of increased production. These new markets were found through colonialism. Colonialism had a significant and lasting impact on the relationship between England and its colonies. The union of England and Scotland, established in 1707, is at the centre of important debates for Scotland in relation to colonialism. There are two different views of Scotland's status in the literature: the view that Scotland is a colony of England, and the view that the relationship between Scotland and England is one of mutual interest. This controversial situation of Scotland is the reason why Scotland is discussed in this thesis. As a result of these two different views, it is concluded that the colonial relationship between England and Scotland is an atypical colonial relationship. EU membership represents an important turning point in the relationship between England and Scotland. Whereas before membership the relationship was based on mutual benefit, after membership the content of the relationship is determined by regionalism and independence. British relations with its former colonies, the Commonwealth nations, has influenced its relationship with the EU. Eurosceptics in the England view the EU as a hindrance to the England's free trade. They suggest that the England should withdraw from the EU and re-establish its economic ties with the former colonies of the Commonwealth. This notion is among the leading arguments of the proponents of Brexit.